Tradycja Tłustego Czwartku – scenariusz zajęć o charakterze terapeutycznym

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 5 lutego 2021 roku.

Słodki świat pączków

Cele główne:

  • rozwijanie uwagi słuchowej, umiejętności słuchania ze zrozumieniem,
  • rozwijanie percepcji wzrokowej i logicznego myślenia,
  • rozwijanie sprawności manualnej,
  • poszerzanie zasobu doświadczeń sensorycznych i poznawczych.

Cele operacyjne – dziecko:

  • z uwagą wysłucha tekstu i odpowie na pytania do niego,
  • wskaże obiekty należące do określonej kategorii na materiale językowym i obrazkowym,
  • zapozna się z fakturą różnych substancji sypkich i masy sensorycznej,
  • wykona kształty z masy według własnego pomysłu,
  • w bezpieczny sposób zaplanuje pracę zgodnie z podaną instrukcją.

Metody pracy:

  • słowne – rozmowa kierowana, instrukcja, praca z tekstem i kartą pracy,
  • czynnościowe – zadań stawianych dziecku do wykonania,
  • metody stymulacji polisensorycznej – modelowanie w masie sensorycznej.

Formy pracy:

  • praca z całą grupą.

Środki dydaktyczne:

  • tekst informacji o pączkach i kartki z pytaniami do tekstu (punkt 1),
  • opakowania po figurkach z Kinder Niespodzianek (plastikowe jajka),
  • karty pracy (załącznik),
  • produkty do przygotowania masy sensorycznej:
    • 2 szklanki mąki pszennej
    • 1 szklanka soli
    • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
    • 1 szklanka gorącej wody
    • 2 łyżki oleju
    • miska, łyżka
    • opcjonalnie: barwniki spożywcze, olejki zapachowe, ziarna, farby.

Proponowany przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć – tradycja Tłustego Czwartku

Prowadzący rozmawia z dziećmi na temat tradycji Tłustego Czwartku, następnie czyta tekst o pączkach:

Pączek znany jest od dawnych czasów. Początkowo nie był przygotowywany na słodko, ale na słono. Zamiast dżemu, nadziewano go słoniną. Później pączek zmienił się w słodki przysmak. W zależności od części świata, pączki mogą mieć różne kształty i rodzaje. W naszym kraju pączki najczęściej przypominają małe słodkie bułeczki, w Stanach Zjednoczonych popularne są pączki z dziurką pośrodku, wyglądające jak oponki. W środku pączka znajdziemy dżem lub konfiturę w różnych smakach, czekoladę, budyń, bitą śmietanę, a nawet twaróg. Z wierzchu pączki możemy oblać czekoladą, lukrem lub posypać cukrem pudrem. Na pewno każdy znajdzie swój ulubiony!

Źródło: opracowanie własne na podstawie informacji zawartych na stronie: https://kukbuk.pl/artykuly/historia-paczka/

Uczniowie odpowiadają na pytania – dla urozmaicenia można je zapisać na karteczkach i schować w opakowaniach po figurkach z Kinder Niespodzianek:

  • Czy pączki są znane od dawna?
  • Jaki mają kształt?
  • Co możemy znaleźć w środku?
  • Czy pączki mogą być tylko słodkie?
  • Czym można oblać pączki?
  • Jaki jest Twój ulubiony pączek?

2. Detektyw – zabawa słuchowa

Prowadzący wypowiada słowa, dzieci reagują klaskaniem za każdym razem, gdy usłyszą nazwę produktu związanego z pączkiem, np.:

Lukier – czekolada – banany – szynka – dżem – cebula – cukier puder – ogórek – konfitura.

3. Co jest nam potrzebne w kuchni?

Na otrzymanych kartach pracy dzieci zaznaczają wszystkie obrazki przedstawiające przedmioty przydatne podczas przygotowywania pączków.

4. W pracowni mistrzów

Zapraszamy dzieci do wykonania pączków – jeśli nie mamy możliwości przygotowania ciasta drożdżowego, możemy zaproponować przyjemną w pracy masę sensoryczną:

  • dwie szklanki mąki pszennej mieszamy ze szklanką soli i łyżeczką proszku do pieczenia
  • dodajemy szklankę gorącej wody (zachowujemy ostrożność, aby uniknąć poparzenia) i dwie łyżki oleju
  • całość ostrożnie zagniatamy do otrzymania masy o konsystencji ciastoliny
  • po przestygnięciu dzieci mogą modelować z masy dowolne kształty
  • dla wzbogacenia doznań sensorycznych masę możemy barwić barwnikami spożywczymi, aromatyzować olejkami zapachowymi, dodać do niej ziarna różnej wielkości
  • po wyschnięciu uformowane kształty można pomalować. Mogą one stanowić część ekspozycji, kącika tematycznego, być wykorzystywane do ćwiczeń matematycznych, zabaw tematycznych, przedstawień teatralnych, inscenizacji…

5. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie

Pobierz kartę pracy

Autor: Urszula Wesół – pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny

Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz