1. Wprowadzenie do tematu zajęć – tradycja Tłustego Czwartku
Prowadzący rozmawia z dziećmi na temat tradycji Tłustego Czwartku, następnie czyta tekst o pączkach:
Pączek znany jest od dawnych czasów. Początkowo nie był przygotowywany na słodko, ale na słono. Zamiast dżemu, nadziewano go słoniną. Później pączek zmienił się w słodki przysmak. W zależności od części świata, pączki mogą mieć różne kształty i rodzaje. W naszym kraju pączki najczęściej przypominają małe słodkie bułeczki, w Stanach Zjednoczonych popularne są pączki z dziurką pośrodku, wyglądające jak oponki. W środku pączka znajdziemy dżem lub konfiturę w różnych smakach, czekoladę, budyń, bitą śmietanę, a nawet twaróg. Z wierzchu pączki możemy oblać czekoladą, lukrem lub posypać cukrem pudrem. Na pewno każdy znajdzie swój ulubiony!
Źródło: opracowanie własne na podstawie informacji zawartych na stronie: https://kukbuk.pl/artykuly/historia-paczka/
Uczniowie odpowiadają na pytania – dla urozmaicenia można je zapisać na karteczkach i schować w opakowaniach po figurkach z Kinder Niespodzianek:
2. Detektyw – zabawa słuchowa
Prowadzący wypowiada słowa, dzieci reagują klaskaniem za każdym razem, gdy usłyszą nazwę produktu związanego z pączkiem, np.:
Lukier – czekolada – banany – szynka – dżem – cebula – cukier puder – ogórek – konfitura.
3. Co jest nam potrzebne w kuchni?
Na otrzymanych kartach pracy dzieci zaznaczają wszystkie obrazki przedstawiające przedmioty przydatne podczas przygotowywania pączków.
4. W pracowni mistrzów
Zapraszamy dzieci do wykonania pączków – jeśli nie mamy możliwości przygotowania ciasta drożdżowego, możemy zaproponować przyjemną w pracy masę sensoryczną:
5. Podziękowanie za udział w zajęciach i pożegnanie
Autor: Urszula Wesół – pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny
Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli
Temat: Malowanie jajek - ,,Pisanki w kolorze natury” Cel główny: kultywowanie tradycji wielkanocnych Cele szczegółowe:…
Mija 80 lat od kiedy psychiatra Leo Kanner zdiagnozował po raz pierwszy autyzm u amerykańskiego…
Streszczenie Zaburzenie komunikacji werbalnej z otoczeniem przyczynia się do zahamowania rozwoju emocjonalnego, zwłaszcza dzieci i…
WSTĘP Wdrożone w formie innowacji zajęcia „Kreatywne zabawy sensoryczne” powstały z myślą o wsparciu rozwoju…
Słynny pedagog, Wincenty Okoń, dzieli środki dydaktyczne na:a) środki proste:- środki słowne (podręczniki, teksty drukowane),-…
Psychologia jest dziedziną nauki, która bada wieloaspektowo tajemnice ludzkiej psychiki i umysłu. Wykorzystuje wiele rodzajów…