nauczyciel wspamagający

Home Forums Nasze rozmowy – Forum pedagogów specjalnych nauczyciel wspamagający

 • Author
  Wpisy
 • #14292
  Korcia22
  Participant

  Witam. Rozpoczynam pracę (od poniedziałku) jako nauczyciel wspomagający dziecka z niepełnosprawnością umiarkowaną w kl.1. Po wszystkich dotychczasowych spotkaniach w szkole, mam wrażenie, ze nikt nie ma pojęcia jaka jest rola nauczyciela niepomagającego. I ten fakt lekko mnie przeraża. Jak dobrze przygotować się do tej roli. Jak to wygląda od września, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Bedę wdzięczna za wszystkie informacje.

  #14302
  Lidka
  Participant

  Rolą nauczyciela wspomagającego jest przede wszystkim wspomaganie dziecka bądź dzieci w codziennym funkcjonowaniu w szkole, w nauce, w jego integracji z rówieśnikami. Wsparcie jakie udzielamy dziecku zależy od jego niepełnosprawności i indywidualnych potrzeb. Jeśli dziecko ma umiarkowaną niepełnosprawność intelektualną będzie go obowiązywała inna podstawa programowa. Należy dokumentować pracę z nim w innym dzienniku. Wychowawca i wszyscy nauczyciele pracujący z dzieckiem muszą napisać IPET.

  #14305
  Paula24
  Participant

  Na jakiej podstawie wypełniać taki dziennik ???

  #14306
  Lidka
  Participant

  Zgodnie z przedmiotami jakie mają dzieci umiarkowane: zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność itd.

  #17441
  Korcia22
  Participant

  Witam ponownie.
  Asystent nauczyciela tylko do 31 sierpnia 2020 r. tak mówi dokument prawny. Usłyszałam kilka godzin temu, że ten przepis dotyczy także nauczyciela wspomagającego. Dla mnie są to dwa różne etaty w szkole, ale teraz to już się pogubiłam. Dyrektor szkoły powołując się na to rozporządzenie wymienia także nauczyciela wspomagającego.
  Moje wątpliwości:
  1. czym się różnią te etaty w szkole?
  2. czy 31 sierpień 2020 r. to także koniec nauczyciela wspomagającego?
  3. czy nauczyciel wspomagający może prowadzić zajęcia w klasie, zastępując nieobecnego nauczyciela wiodącego, jeżeli dziecka nie ma w szkole. A wspierający ma odpowiednie kwalifikacje?
  Z góry dziękuje za informacje na nurtujące mnie wątpliwości.

 • The forum ‘Nasze rozmowy – Forum pedagogów specjalnych’ is closed to new topics and replies.

Comments are closed