Program nauczania st. umiarkowany w szkole masowej

Strona główna Forums Nasze rozmowy – Forum pedagogów specjalnych Program nauczania st. umiarkowany w szkole masowej

This topic contains 4 replies, has 5 voices, and was last updated by Avatar Lidka 10 miesiące, 2 tygodnie temu.

 • Autor
  Wpisy
 • #8451
  Avatar
  ewe267
  Uczestnik

  Jeżeli w szkole masowej jest uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w st. umiarkowanym to chodzi on na wszystkie lekcje z wyjątkiem j.obcego, z którego może być zwolniony?
  Czy pisaliście dla takiego ucznia program nauczania, czy są może jakieś gotowe?
  Uczeń ten realizuje tematy takie jak pozostali uczniowie, tyle że dostosowane to jest do jego możliwości i podstawy programowej?

  #8455
  Avatar
  muffinka
  Uczestnik

  Uczeń ten ma inną podstawę programową (dla osób z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną). W związku z tym inne rzeczy będą dla niego ważne, niż dla pozostałych uczniów (samoobsługa, uspołecznienie, umiejętności przydatne w życiu codziennym). Z doświadczenia wiem, że na poziomie edukacji wczesnoszkolnej łatwiej dostosowywać treści dla potrzeb ucznia z orzeczeniem, żeby robił „mniej więcej” to, co klasa. W późniejszych latach będzie realizował swój IPET idąc innym tokiem niż klasa.Będzie się np.dzielić manipulując na konkretach, gdy klasa będzie miała działania na ułamkach. Dla ucznia pisze się oczywiście Indywidualny Program Edukacyjno Terapeutyczny. U mnie w szkole praktykuje się tak, że na trudniejszych lekcjach, np. języku obcym, później np. fizyce uczeń wychodzi na rewalidację bądź logopedię.

  #8476
  Avatar
  Edi
  Uczestnik

  „Indywidualne Programy Edukacyjno-Terapeutyczne” Renata Naprawa, Alicja Tanajewska – stąd można wiele zaczerpnąć. Są dwie książki dla różnych etapów edukacyjnych.

  #14286
  Avatar
  Paula24
  Uczestnik

  JAK W TAKIM RAZIE FORMUŁOWAĆ ZAPISY W DZIENNIKU ZAJĘĆ WSPOMAGAJĄCYCH DZIECKO NA ZAJĘCIACH DYDAKTYCZNYCH. CO TAM WPISYWAĆ ? CZY TO CO NAUCZYCIEL WIODĄCY TYLKO Z DOSTOSOWANIEM TEŚCI DO MOZLIWOŚCI UCZNIA?

  #14372
  Avatar
  Lidka
  Uczestnik

  Wg mnie to zależy od tego, jakie cele są realizowane podczas zajęć, czasem da się to samo co klasa, czasem nie. Uczeń z niepełnosprawnością umiarkowaną ma inne przedmioty do realizacji (zajęcia rozwijające kreatywność, komunikowanie się itd.)

Musisz być zalogowany by dyskutować na forum

Comments are closed