Depresja dziecięca – co rodzice powinni o niej wiedzieć?

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 24 listopada 2021 roku.

Przechodzenie przez różne emocje jest częścią życia. Chociaż jako rodzic możesz się martwić, to normalne, że czasami młodzi ludzie czują się przygnębieni, co może być naturalną reakcją na to, co dzieje się wokół nich. Często upływ czasu i wsparcie ze strony osób, z którymi są blisko, może sprawić, że sprawy znów się poprawią.

Objawy obniżonego nastroju i depresji

Kiedy jednak młody człowiek czuje się przygnębiony przez dłuższy czas, smutek i niskie uczucia stają się bardziej przytłaczające, utrudniając codzienne życie.

Świadomość, że dziecko potencjalnie ma depresję, może być dla rodzica niezwykle niepokojąca. Pamiętaj jednak, że wielu młodych ludzi przechodzi przez tę chorobę, wychodzi na drugą stronę i znów czuje się dobrze, i że są rzeczy, które możesz zrobić, aby im pomóc – w tym zapewnienie wsparcia emocjonalnego, wspólnej pracy nad praktycznymi strategiami i znalezienie odpowiedniego profesjonalnego wsparcia, jeśli taka będzie potrzeba.

Dla rodzica może być przydatne zrozumienie różnicy między ogólnie przygnębionym nastrojem a przygnębieniem. Pomoże to w zrozumieniu tego, czego doświadcza dziecko i jakiego rodzaju wsparcia potrzebuje.

Kilkulatek ma obniżony nastrój i częściej odczuwa smutek, płacze, chodzi zmartwiony, zmęczony lub rozgniewany, może się tak czuć i przez jakiś czas, a następie poczuje lepiej po kilku dniach lub tygodniach. Może też zacząć czuć się lepiej dość szybko po dokonaniu drobnych zmian w swoim życiu lub rutynie – na przykład po rozwiązaniu sporu z przyjacielem, po zakończeniu stresującego czasu w szkole lub rozpoczęciu bardziej regularnego snu.

Kiedy młody człowiek jest w depresji, smutek i niskie uczucia nie zmieniają się ani nie ustępują z czasem. Te uczucia mogą stać się przytłaczające i uniemożliwić mu robienie lub cieszenie się rzeczami, które normalnie by robił. W momencie doświadczania tego stanu bardzo trudno jest zmienić sytuację bez dodatkowej pomocy i wsparcia.

Jak rodzic może pomóc dziecku?

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko może cierpieć na depresję, możesz zrobić wiele, aby mu pomóc:

  • możesz zacząć od poinformowania go, że zauważyłeś, że w tej chwili nie wydaje się zbyt szczęśliwe, wyrażając swoje obawy w troskliwy i nieoceniający sposób,
  • staraj się nie zadawać zbyt wielu pytań. Wczuj się w to, jak czuje się dziecko i pamiętaj, że podjęło ryzyko otwarcia się na Ciebie – daj mu znać, że może z Tobą rozmawiać tak często i tak długo, jak tego potrzebuje,
  • młodym ludziom często trudno jest otworzyć się na to, jak się czują, ponieważ nie chcą nikogo martwić ani denerwować. Daj im znać, że jesteś tam, kiedy są gotowe do rozmowy i że chcesz usłyszeć o tym, jak się czują.

Podsumowanie

Jeśli rodzice zauważą u swoich dzieci problemy z codziennym funkcjonowaniem spowodowane gorszą kondycją psychiczną, to jak najszybciej muszą pomóc im rozwiązać problem. Prócz wsparcia mogą zorganizować terapię psychologiczną online odbywającą się za pośrednictwem mobilnej aplikacji, co z pewnością przyczyni się do wdrożenia skutecznych działań na korzyść dziecka.

Wpis powstał przy współpracy z hh24.pl

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz