Dlaczego warto czytać dzieciom bajki na dobranoc?

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 20 stycznia 2021 roku.

Chwile przed pójściem spać to wyjątkowy czas dla pociechy, który warto spędzić na wspólnym relaksie oraz pogłębianiu relacji. W tym celu doskonale sprawdzą się bajki dla dzieci do czytania. Ciekawa historia pobudzi wyobraźnię, wyeliminuje negatywne lub inne nieprzyjemne myśli, które maluch może mieć przed snem oraz ułatwi zaśnięcie. Wybrana lektura nie może być jednak przypadkowa. Niewłaściwa książka może sprawić, że efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Co warto wiedzieć na temat czytania na dobranoc, jakie ma korzyści i na co zwracać uwagę przy wyborze pozycji?

Bajki dla dzieci do czytania na dobranoc – korzyści płynące z lektury

Długie godziny zabawy, pobyt w przedszkolu lub szkole, spotkania z rówieśnikami – każda z tych czynności generuje wiele emocji. Jeśli w ciągu dnia maluch np. odwiedził nowe miejsce, dostał nową zabawkę, z którą nie chcą się rozstawać lub czeka z utęsknieniem na ważne wydarzenie w kolejnym dniu, zaśnięcie może okazać się bardzo trudne.

Dorośli również zmagają się z podobnymi problemami. Natłok myśli sprawia, że nie możemy zasnąć, myśląc o rzeczach, które wydarzyły się w przeszłości lub snując wizje na temat przyszłych spraw. Podczas gdy rodzice mogą skorzystać np. z takich narzędzi jak medytacja, lekka aktywność fizyczna czy w skrajnych przypadkach preparaty na uspokojenie, rozwiązaniem przewidzianym dla dzieci jest właśnie czytanie bajek na dobranoc. Jakie korzyści płyną z tej czynności?

  • Lektury przeznaczone na wieczór mają specjalną konstrukcję fabuły. Nie znajdziemy tu wartkiej akcji, trzymającego w napięciu zakończenia oraz szalonych przygód, które emocjonują czytelników. Bajki dla dzieci do czytania przed snem na początku przyciągają uwagę, tak aby pociecha przestała myśleć o innych sprawach, a następnie wyciszają, kołysząc do snu. Dzięki temu maluch skupiony na fabule uruchamia swoją wyobraźnię i daje się jej ponieść. W ten sposób pozbywa się niechcianych myśli, związanych np. z lękiem przed potworami.
  • Czytanie wieczorem może stać się ważnym elementem rytuału, dzięki któremu dziecko opanuje dobre nawyki związane z higieną snu. Przede wszystkim, nauczy się, że przed pójściem spać trzeba zadbać o wyciszenie. Miłe chwile spędzone z rodzicem w tym czasie sprawią, że dziecko będzie pozytywnie kojarzyć moment położenia się do łóżka i nie będzie go unikać. Aby jeszcze bardziej uprzyjemnić cały proces, warto stworzyć wyjątkowy klimat – przytłumić światło oraz ściszyć i obniżyć głos podczas czytania.
  • Ogromną korzyścią wynikającą z wieczornej lektury jest możliwość zainteresowania pociechy światem książek. Bajki dla dzieci do czytania, dopasowane treścią do wieku malucha, rozbudzą jego apetyt na poznawanie losów kolejnych bohaterów.

Wpływ książek na rozwój dziecka

Bardzo ważną zaletą płynącą z czytania jest możliwość rozwijania kreatywnego myślenia oraz umysłu. To także cenna lekcja cierpliwości i skupienia. Maluch musi czekać, w jaki sposób rozwinie się historia, nie mając możliwości wcześniejszego poznania zakończenia. Bajki dla dzieci do czytania wpływają pozytywnie na procesy myślowe i zdolność zapamiętywania. Podczas poznawanie fabuły pociecha może zauważyć ciąg przyczynowo-skutkowy i lepiej zrozumieć pewne rzeczy. Warto też wspomnieć o nauce nowych słów i zasad językowych. 

Wspólne czytanie w ogromnym stopniu wpływa na umocnienie więzi. Gdy maluch jest rozluźniony i czuje, że w danej chwili uwaga rodzica jest skupiona tylko na nim, będzie mu łatwiej opowiedzieć o swoich problemach. Sposobów rozwiązania niektórych z nich może także nauczyć się z lektury, naśladując bohatera.

Wpis powstał przy współpracy z tantis.pl

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz