Gdzie zabrać dzieci na wycieczkę szkolną? Rozrywka i edukacja

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 22 września 2018 roku.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wychowawcy zadają sobie pytania o miejsca, w które można by zabrać swoich podopiecznych w ramach jednodniowych wycieczek. Choć pomysłów zwykle nie brakuje, coraz trudniej zorganizować taki wyjazd, który byłby atrakcyjny dla wszystkich dzieci z klasowego zespołu. Jeszcze do niedawna wycieczki szkolne stanowiły dla uczniów niepowtarzalną okazję do poznawania miejsc, w które – gdyby nie szkoła – wielu z nich nigdy nie miałoby okazji dotrzeć. Ale współczesne dzieci bardzo dużo podróżują z rodzicami, bywa też tak, że wszystkie propozycje wysuwane przez nauczyciela są bojkotowane – „bo my już tam byliśmy”.

Jednodniowe wycieczki szkolne muszą więc być maksymalnie atrakcyjne, a wizja wyjazdu powinna działać na dzieci motywująco – oto oferujemy im pobyt w miejscu, w którym nie tylko dowiedzą się czegoś nowego, ale wybawią się za wszystkie czasy. To ważne, żeby także podczas wyjazdu edukacyjnego zachować równowagę między zwiedzaniem, wchłanianiem wiedzy, a rozrywką i czystą przyjemnością – nie od dziś wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę albo właśnie w sytuacjach społecznych, które wyzwalają w nich pozytywne emocje.

Logistycznie doskonały

Organizacja wycieczek szkolnych nie jest więc zadaniem łatwym ani małym – trzeba dobrze znać swoich podopiecznych, ich potrzeby, marzenia i lęki, ale też… mapę Polski. Jeśli jesteście właśnie w przededniu pierwszych tegorocznych spotkań z rodzicami, na których wspólnie będziecie podejmować decyzje co do planów wycieczkowych, zaproponujcie wyjazd do Bałtowa.

Bałtowski Kompleks Turystyczny, w skład którego wchodzi między innymi najstarszy w Polsce Park Jurajski, funkcjonujący obecnie pod nazwą JuraPark Bałtów, zajmuje obszar około 100 ha i jest najbardziej zróżnicowanym pod względem atrakcji obiektem rozrywkowym w Polsce. Obok jednodniowych wypadów edukacyjnych, możemy zabrać tu dzieci na wycieczkę 3 dniową, a także na zieloną lub białą szkołę.

Bez względu na długość wyjazdu, na terenie Parku czeka na dzieci tyle atrakcji, że trzeba wycieczkę zaplanować bardzo precyzyjnie. Dzięki zakładce „Zaplanuj wizytę” można zorientować się w dostępnych na terenie JuraParku atrakcjach, rozpoznać bazę gastronomiczną i noclegową, a także przejrzeć bazę okolicznych obiektów wartych zwiedzania.

Bezpieczeństwo, aktywność, współpraca

Dla każdego wychowawcy i opiekuna wycieczki szkolnej nie bez znaczenia pozostaje fakt, że miejsce, w które zabierają swoich podopiecznych jest bezpieczne, dobrze przygotowane do obsługi grup zorganizowanych, zwłaszcza dzieci, a także ma w swojej ofercie warsztaty czy lekcje muzealne.

Specyfika wyjazdów z dziećmi wymaga, żeby podczas wycieczki dużo się działo – najmłodsi lubią działać, spędzać czas w ruchu, a każda podejmowana przez nich aktywność powinna spełniać najważniejsze cele wycieczki szkolnej: łyknąć odrobinę wiedzy, dobrze się bawić, uczyć się samodzielności oraz współpracy z kolegami. Bezpieczna wycieczka szkolna to także marzenie wszystkich rodziców: na drobne wypadki, których nie sposób uniknąć, przygotowani muszą być i organizatorzy, czyli wychowawcy oraz opiekunowie, i pracownicy obiektów podejmujących grupy szkolne. Bałtowski Kompleks Turystyczny doskonale sprawdza się jako miejsce bezpiecznej szkolnej wycieczki.

Nie tylko dinozaury

Obok JuraParku, w kompleksie znajdziemy także związane z nim tematycznie Muzeum Jurajskie z fenomenalną wystawą „Powrót do przeszłości” oraz Prehistoryczne Oceanarium. Tematyka związana z dinozaurami oraz innymi wymarłymi gatunkami fascynuje dzieci bez względu na płeć, o czym świadczyć może niezwykła popularność kolejnych części filmu „Jurassic Park” czy „Jurassic World”.

Tu, w Bałtowie, uczniowie mogą podziwiać ponad 100 modeli prehistorycznych stworzeń zrekonstruowanych w skali 1:1. Ponieważ aspiracją JuraParku w Bałtowie jest popularyzacja wiedzy z zakresu paleontologii, został on objęty patronatem naukowym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego. To miejsce, w którym dzieci mogą dowiedzieć się naprawdę dużo!

Ciekawa będzie też wizyta w Polsce w Miniaturze. To uformowany na kształt Polski obszar o powierzchni ok. 1 hektara z zaznaczonymi głównymi rzekami, jeziorami, krainami geograficznymi, w których usytuowano miniatury zamków i pałaców stanowiących najciekawsze zabytki architektoniczne w naszym kraju.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie oferuje Bałtowski Kompleks Turystyczny. Warto śledzić stronę internetową, bo co rusz pojawiają się nowe propozycje. Wśród najświeższych warto wymienić bezpłatną lekcję historii z zakresu podstawy programowej szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej pod hasłem „Piękna i niepodległa”.

Jednodniowa wycieczka szkolna na długo powinna zapaść w pamięć jej najmłodszych uczestników i to my, dorośli, musimy o to zadbać. Wyprawa do Bałtowa na pewno spodoba się nawet malkontentom, którzy wszędzie już byli, wszystko widzieli i na każdą propozycję odpowiadają: nuuudaaa… Tutaj nudzić się nie sposób!

 

Wpis powstał we współpracy z Bałtowskim Kompleksem Turystycznym.

 

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

One Comment

  1. Właśnie fajnie jak dzieci mogą pozwiedzać i mieć jeszcze jakieś dodatkowe atrakcje. Moja córka w tym roku zwiedzała z klasą Szlak Piastowski, Mysia Wieża w Kruszwicy bardzo jej się podobała. Zatrzymywali się w Ośrodku Wiktorowo, piękne miejsce i świetnie przystosowane dla dzieci, duży wybór atrakcji.

Dodaj komentarz