Jak pomóc dziecku lepiej skoncentrować się na nauce

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 30 sierpnia 2021 roku.

Rozpraszacze są wokół nas, skutecznie kusząc nas, wytrącając choćby na chwilę z koncentracji. Jednym z największych zagrożeń jest oczywiście telefon z dostępem do Internetu. Media społecznościowe, powiadomienia, newsy, wiadomości prywatne – to tylko kilka przykładów współczesnych rozpraszaczy, na które narażeni są nie tylko dorośli, ale i dzieci. Czy można jakoś temu zaradzić i pomóc dziecku lepiej skoncentrować się na nauce?

Rzeczy, które dekoncentrują dzieci

Nie możemy winić naszych dzieci za to, że łatwo się dekoncentrują, próbując przekierować myśli z nauki na inne rzeczy. My – dzisiejsi dorośli – byliśmy tacy sami! Przypomnijmy sobie swoje lata szkolne oraz szereg ciekawszych spraw, którymi można było się zajmować. Zamiast ślęczeć nad książkami, chcieliśmy się bawić, grać w piłkę czy włączyć komputer.

Dziś dzieci są takie same, z tym, że rozpraszacze są nieco inne. Często cały interesujący dla nich świat zamknięty jest na przestrzeni kilku cali telefonu komórkowego. Smartfon z dostępem do Internetu to skuteczna przeszkadzajka, która potrafi zdekoncentrować dzieci na wiele godzin.

Podczas nauki w domu telefon stanowi pewnego rodzaju przeszkodę w osiągnięciu optymalnego skupienia. Pozostawanie ze znajomymi w ciągłym kontakcie jest dla dzieciaków niezwykle istotne. Nie powinno jednak stanowić priorytetu, gdy szkoła i nauczyciele wymagają od dzieci pracy samodzielnej. Ważne, by czas wolny w domu podzielony był w myśl zasady „najpierw obowiązki, potem przyjemności”.

Co w przypadku, gdy dzieci nie są w stanie odpowiednio skoncentrować się na nauce również w szkole? Takie sytuacje mogą powodować kolejne problemy z wynikami. W szkołach nadal zbyt rzadko stosuje się metody aktywizujące, angażujące uczniów podczas lekcji. Nadmierne stosowanie metod podających, takich jak: wykład czy opowiadanie, może powodować u uczniów nudę, a stąd już prosta droga do dekoncentracji i myślenia o „niebieskich migdałach”.

Pomóż dziecku lepiej skoncentrować się na nauce!

Pamiętajmy, jak wiele w zakresie wychowania i nauki dziecka zależy od nas – dorosłych, rodziców. W zaciszu domowym jesteśmy w stanie ograniczyć dostęp dzieci do rozpraszających ich rzeczy. Tego samego nie możemy jednak zrobić w szkole, zatem jak pomóc dziecku lepiej skoncentrować się na nauce?

Świetnym rozwiązaniem będzie współpraca z osobami, które są w stanie w inny sposób dotrzeć do naszych podopiecznych. Mogą to być kwalifikowani korepetytorzy firmy BUKI, którzy potrafią przygotować indywidualne metody pracy z uczniami. Taki osobisty nauczyciel może stać się dla dziecka kimś w rodzaju autorytetu, wzoru i ciekawą alternatywą dla belfrów w szkole.

Korepetytorzy BUKI to wykwalifikowani i certyfikowani nauczyciele, którzy wyróżniają się unikatowym podejściem do nauki. Wykorzystując interaktywne metody i nowoczesny styl przekazywania wiedzy, potrafią zainteresować każdego ucznia. Poprzez świetny kontakt z dziećmi, są w stanie na dłużej zyskać ich zainteresowanie i koncentrację.

Profesjonalni nauczyciele, którzy za pośrednictwem BUKI oferują naukę różnych przedmiotów, to gwarancja nowej jakości. Języki obce, przedmioty ścisłe i humanistyczne, gra na instrumentach, a także specjalistyczne dziedziny nauki. Niezależnie od tematyki, nad jaką dziecko powinno popracować, certyfikowani korepetytorzy to świetny wybór.

Dlaczego warto skorzystać z oferty BUKI? Ponieważ nauka indywidualna to zawsze najlepsza metoda kontaktu bezpośredniego. Cała uwaga skupiona jest na Twoim dziecku, a nie licznej klasie. W związku z tym rośnie koncentracja dziecka, które zaczyna bardziej i lepiej poświęcać się nauce. Wypróbuj nowoczesne metody nauki dzieci już dziś!

Artykuł powstał we współpracy z serwisem BUKI

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz