Kiedy w ludziach jest energia to i piosenka o bateriach staje się przebojem!

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 11 sierpnia 2015 roku.

fot2Jak się okazuje, można śpiewać nawet o recyklingu baterii i porywać serca tłumów. Historia jak z bajki o Kopciuszku. Konkurs „Festiwal Baterii” startował w marcu. Polegał na tym, że dzieci ze szkół w całej Polsce miały napisać tekst piosenki zachęcający Polaków do recyklingu baterii. Jury wybrało sześć najlepszych utworów, a na ten jedyny głosowali już internauci. Do finałowego numeru muzykę napisała Paulina Przybysz (ex Sistars), a teledysk nagrany został podczas czterodniowych warsztatów. Konkurs ciekawy, ale eko-akcji w Polsce jest jednak wiele. Ten okazał się niezwykłą akcją setek tysięcy Polaków, walką dzieci o czystą Ziemię i projektem, który poziomem zaangażowania lokalnych społeczności, władz, państwowych instytucji, mediów i artystów po prostu zaskakuje. Zaczęło się niewinnie. 56 zgłoszonych zespołów. 6 piosenek w finale. Głosowanie. Organizatorzy odbierają pierwszy telefon od dostawcy usług internetowych – serwery przeciążone! Sprawdzają. W ciągu jednego tygodnia 134 tysiące wejść na stronę!

Część głosów musieliśmy anulować bo nie były to głosy „indywidualnych osób”, ale mimo to
– dziesiątki tysięcy ludzi w całej Polsce czytało tekst sześciu piosenek edukacyjnych i głosowało. Byliśmy szczęśliwi i – nie ukrywam – zdziwieni popularnością konkursu,
mówi Artur Guziak, jeden
z organizatorów. Skontaktowaliśmy się z opiekunami zespołów. Co się okazało? Że Polska szaleje! Że dzieci organizują swoje lokalne kampanie, że burmistrzowie piszą do okolicznych szkół i firm z prośbą o wsparcie dla swoich zespołów, że informacja o nominacji i prośba o głosy jest podawana nawet w ogłoszeniach parafialnych!

Nie mniejszy odzew miało sześć filmików, które gwiazda i twarz projektu – Paulina Przybysz, wybitna wokalistka, kompozytorka i znana z ekologicznych pasji artystka nakręciła, aby zachęcić dzieci do wzięcia udziału w akcji. Wyświetliła je na swoim profilu jedna z telewizji muzycznych (4FunTv).

– Zakładaliśmy dotarcie do – może – 150 – 200 tys. osób. A filmy obejrzało prawie milion! Cieszy się Iwona Strykier – Sibilska, pomysłodawczyni konkursu.

Efektem konkursu jest świetna piosenka, „Marzenie o czystej Ziemi”, do której tekst napisały dzieci z Polichna k/Chęcin – niewielkiej miejscowości w woj. świętokrzyskim. Dla dzieci to przygoda życia. Niektóre płakały, kiedy kończyły się warsztaty. Paulina Przybysz była zdumiona ich zaangażowaniem w pracę, jak mówi:

– Pokochałam te wszystkie dzieciaki. Czuliśmy, że razem robimy coś ważnego. Jeśli dzięki piosence choć jedna osoba zacznie zbierać selektywnie baterie, to będzie to nasz sukces.

fot1W warsztatach brały też udział dzieci z Raciszyna, które zajęły drugie miejsce. Przegrały w pięknym stylu – wspierając wygranych w produkcji teledysku i życząc im szczęścia, bo jak mówiły nauczyliśmy się, że warto walczyć o czystą Ziemię razem. Bo razem możemy więcej! Dziś piosenka ma szansę stać się przebojem. Życzliwie spojrzała na nią stacja RDC wpisując do tzw. playlisty. I znów szok, bo ten utwór pnie się właśnie po drabince na liście przebojów w stacji! Polacy znów głosują! Cieszymy się i troszkę dziwimy bo to piosenka z przesłaniem, nie o miłości, nie banalna.

Takie utwory jak ten rzadko trafiają na listy przebojów. Wymagają bowiem od słuchacza, aby pomyślał o własnych działaniach, o tym czy sam nie zatruwa Ziemi. A baterie to odpad naprawdę niebezpieczny. Zawarte w nich substancje nie są witaminą, są silnie toksyczne i mogą zdziałać
w środowisku wiele szkody. A przede wszystkim niszczą zdrowie
– mówi Henryk Buczak, prezes Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., która zajmuje się recyklingiem zużytego sprzętu oraz tę akcję współfinansowała, razem z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wszyscy śpiewamy w Funduszu ten utwór – mówią pracownicy NFOŚiGW. A na stronie tej poważnej instytucji czytamy wpis: Ostrzeżenie: piosenka zdecydowanie uzależnia, 9 na 10 osób po wysłuchaniu piosenki odtwarza ją co najmniej 10 razy dziennie, a 8 na 10 nuci „Recykling baaaateriii…. :)”.

Czy możemy wiec powiedzieć, że pasja dzieciaków z Polichna i ich przesłanie: Potraktuj nas poważnie, jesteśmy dzieciakami, to przyszłość planety, Ziemi się ważytrafiło Polakom do serca bardziej niż straszenie kataklizmem! Oby! Wierzymy, że ta piosenka zmieni świat na lepsze!

Artur Guziak
Koordynator konkursu „Festiwal Baterii”

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz