Konferencja Oblicza seksualności osób niepełnosprawnych. Od dzieciństwa do dorosłości

Opublikowano: 14 kwietnia 2019 roku

Zapraszamy do Wrocławia w dniach 10-11 maja 2019 r. na Konferencję Oblicza seksualności osób niepełnosprawnych. Od dzieciństwa do dorosłości.

Organizatorami konferencji są:
Fundacja „Potrafię Pomóc” & Dr hab. Remigiusz Kijak, prof.
Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli  – patron medialny Konferencji

PROGRAM KONFERENCJI – 10 maja 2019 r.

08.00 – 09.15  Rejestracja.
09.15 – 09.25  Przywitanie uczestników przez mgr Adama Komaradr hab. Remigiusza Kijaka, prof.
Wykłady plenarne. Sesja 1. – prowadzący sesję dr hab. Beata Cytowska, prof., dr hab. Remigiusz Kijak, prof.
09.25 – 09.40 Poza normą. Polska edukacja seksualna wobec odmienności – dr hab. Agnieszka Kościańska, prof. (Uniwersytet Warszawski)
09.40 – 09.55 Kształtowanie się tożsamości seksualnej u osób z niepełnosprawnościami – dr Robert Kowalczyk (Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego)
09.55 – 10.10 Problematyka dorosłości osób z niepełnosprawnością  intelektualną – dr hab. Beata Cytowska, prof. (Uniwersytet Wrocławski)
10.10 – 10.25 Autoagresja seksualna u osób z niepełnosprawnością – dr n. med. Sławomir Jakima (specjalista psychiatra, seksuolog, psychoterapeuta)
10.25 – 10.40 Prawne aspekty seksualności osób niepełnosprawnych – przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich
10.40 – 11.00 Dyskusja
11.00 – 11.20 Przerwa kawowa
Wykłady dyskusyjne – prowadzący sesję dr hab. Remigiusz Kijak, prof., mgr Adam Komar
11.20 – 11.55 Seksualność osób ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera – dr Izabela Fornalik (psychoterapeutka, edukatorka seksualna, pedagożka specjalna)
11.55 – 12.30 Jak wspierać rozwój psychoseksualny dziecka z niepełnosprawnością? – mgr Katarzyna Pachniewska (psycholożka, pedagożka specjalna, edukatorka seksualna)
12.30 – 13.05 Akceptacja potrzeb seksualnych osób niepełnosprawnych ruchowo – dr Alicja Długołęcka (edukatorka seksualna, pedagożka specjalna, publicystka)
13.05 – 14.10 Obiad
Wykłady plenarne. Sesja 2.  – prowadzący sesję dr Alicja Długołęcka, dr hab. Agnieszka Kościańska, prof.
14.10 – 14.25 Płodność osób niepełnosprawnych intelektualnie z zaburzeniami genetycznymi – prof. dr hab. Anna Latos-Bieleńska (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu)
14.25 – 14.40 Rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością intelektualną –  dr hab. Remigiusz Kijak, prof. (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Rzeszowski)
14.40 – 14.55 Etyczno-społeczne aspekty seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną–  Ks. dr hab. Antoni Bartoszek, prof. (Uniwersytet Śląski, Ośrodek dla  Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej)
14.55 – 15.10 Problemy seksualne pacjentów ze stwardnieniem rozsianym –  dr hab. Michał Lew-Starowicz, prof. (Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)
15.10 – 15.30 Dyskusja
 Wykłady plenarne. Sesja 3.  – prowadzący sesję prof. dr hab. Anna Latos-Bieleńska, dr hab. Michał Lew-Starowicz, prof.
15.30 – 15.45 Pozytywna seksualność.– dr Agata Loewe (psychoteraputka, psycholożka, seksuolożka)
15.45 – 16.00 Problemy urologiczne u dzieci z rozszczepem kręgosłupa – dr n. med. Grzegorz Kudela (Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II w Katowicach)
16.00 – 16.15 Wspieranie seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną – wymiary “bycia” uczestniczącym rodzicem – dr Marta Jurczyk (Uniwersytet Gdański)
16.15 – 16.30 Wybrane aspekty seksualności osób niepełnosprawnych z HIV/AIDS – dr Arkadiusz Nowak (Uniwersytet Zielonogórski, Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej)
16.30 – 16.45 Dyskusja – Niespecyficzne, trudne i osobliwe tematy w obszarze seksualności osób niepełnosprawnych – dr hab. Remigiusz Kijak, prof., dr Alicja Długołęcka, mgr Bartłomiej Skrzyński
16.45 – 16.50 Podsumowanie konferencji

PROGRAM I TEMATY WARSZTATÓW – 11 maja 2019 r.

Miejsce: Ośrodek edukacyjno-rehablitacyjny dla Wyjątkowych Dzieci, ul. Horbaczewskiego 24, Wrocław

A. Potrzeby psychoseksualne osób
z niepełnosprawnością
– prowadzący dr Alicja Długołęcka (edukatorka seksualna, pedagog specjalny, publicystka)
B. Osoby z chorobami somatycznymi
a ich seksualność
– prowadzący mgr Bianca-Beata Kotoro (psycholog, terapeuta, psychoseksuolog, psychoonkolog, superwizor ECE)
10.30 – 12.00C. Jak rozmawiać o seksualności ze swoim dzieckiem?
– prowadzący mgr Wiesław Sokoluk (pedagog, seksuolog kliniczny, supewizor PTS i ECE)
D. Kiedyś będę rodzicem
– prowadzący mgr Agnieszka Gręźlikowska (edukatorka seksualna, pedagog specjalny)

Więcej informacji tutaj