Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 1 marca 2016 roku.

Mozg-autystycznyTemple Grandin urodziła się w 1947 roku w Bostonie. Kiedy miała 2 lata zdiagnozowano u niej autyzm, a lekarze nie dawali żadnych nadziei na normalne życie. Jednak dzięki wytrwałości matki dziewczynka w wieku 4 lat  zaczęła wypowiadać pierwsze słowa, a kilka lat później wraz z innymi dziećmi poszła do szkoły. Ukończyła ją, następnie zdobyła licencjat z psychologii na Franklin Pierce College, tytuł magistra na Arizona State University, doktoryzowała się na University of Illinois. Jest jedyną na świecie osobą autystyczną z tytułem profesora.

O Temple Grandin zrobiło się głośno po tym, jak wybitny neurolog, prof. Olivier Sacks opisał ją w jednym ze swoich opowiadań – Antropolog na Marsie, a opowiadający o jej życiu film z Claire Danes w roli głównej zdobył Złoty Glob i siedem statuetek Emmy. Wielokrotnie występowała w popularnych amerykańskich programach telewizyjnych, a tygodnik “Time” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, w kategorii “Bohaterowie”.

Od 30 lat prowadzi wykłady i propaguje wiedzę o autyzmie na całym świecie. Opowiadając o swoich doświadczeniach daje wsparcie i nadzieję osobom autystycznym. Dowodzi na własnym przykładzie, że pracując nad sobą, można żyć lepiej i wiele osiągnąć. Za najważniejsze chwile w życiu uważa te, kiedy matka autystycznego dziecka mówi jej: „Moje dziecko poszło na studia, bo przeczytało twoją książkę”.

„Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów” to książka zawierająca dużą dawkę wiedzy o funkcjonowaniu mózgu, genetyce oraz najnowszych badaniach medycznych. Podaje także wiele praktycznych rad, m.in. jak zidentyfikować osoby z problemami bodźców słuchowych, wzrokowych i jak im pomóc; w jaki sposób odkrywać mocne strony dziecka autystycznego i jak je rozwijać; jak dorosła osoba powinna przygotować się do pracy zawodowej i jakie zawody będą najlepsze dla osoby o danym typie myślenia.

LOGOZawarty w książce test AQ określający współczynnik cech autystycznych u dorosłych, pozwala sprawdzić, czy dana osoba może znajdować się na spektrum autyzmu.

 

 

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz