Nauczyciel współorganizujący kształcenie – kwalifikacje niezbędne do zawodu. Jak je zdobyć?

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 2 marca 2023 roku.

Wiele osób widzi się w roli nauczycieli. Czują do tego powołanie i chcą spełniać się na polu edukacyjnym. Jedną z możliwości, z jakiej mogą skorzystać, jest stanowisko nauczyciela współorganizującego kształcenie. Kwalifikacje niezbędne do pracy mogą uzyskać, decydując się na studia pedagogiczne podyplomowe. To prosty sposób, na zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności. Dlaczego warto zdecydować się na studia podyplomowe? Wyjaśniamy!

Kim jest nauczyciel współorganizujący kształcenie? Czym się zajmuje?

W szkołach i wielu placówkach oświatowych istnieje takie stanowisko, jak nauczyciel współorganizujący kształcenie, potocznie zwany również nauczycielem wspomagającym. Kwalifikacje, jakimi dysponuje taki nauczyciel, obejmują nie tylko edukację podstawową, ale także opiekę nad dziećmi zmagającymi się z trudnościami, np. autyzmem, w tym zespołem Aspergera. Nauczyciel wspomagający ściśle współpracuje z całą kadrą pedagogiczną nad opracowaniem najlepszych metod nauczania i rozwoju dzieci. Do tego wspomaga bezpośrednio dzieci w trakcie zajęć: pomaga w zadaniach, motywuje do nauki i przystosowuje do funkcjonowania w grupie.

Nauczyciel współorganizujący kształcenie może pracować samodzielnie lub wspólnie z głównym nauczycielem. Można powiedzieć, że zawód ten łączy funkcję asystenta, wykładowcy oraz opiekuna. Taka osoba ma także regularny kontakt z rodzicami. Odpowiada za proces edukacyjno-pedagogiczny, a także współpracuje z rodzicami, informując ich o przebiegu nauki i postępach dzieci.

Jak zostać nauczycielem współorganizującym kształcenie? Studia podyplomowe na dobry start

Każda osoba, którą interesuje stanowisko nauczyciel wspomagający, kwalifikacje zdobędzie, wybierając się na podyplomowe studia pedagogiczne. To specjalny program nauczania, który skupia się na części praktycznej, kwalifikacyjnej. Studia podyplomowe zapewniają niezbędną wiedzę, a także narzędzia i metodykę znacząco ułatwiające pracę.

Pedagogiczne studia podyplomowe dla nauczycieli współorganizujących kształcenie trwają 3-4 semestry. Mogą odbywać się online w systemie e-learningowym. Dzięki temu z oferty mogą skorzystać nawet osoby aktywne zawodowo, pracujące w ciągu tygodnia. Jedną z uczelni, która prowadzi studia pedagogiczne, jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Po ukończeniu zajęć nauczyciel otrzymuje świadectwo, które potwierdza niezbędne kwalifikacje do pracy z dziećmi o specjalnych wymaganiach.

Kto może zostać nauczycielem współorganizującym kształcenie?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczyciel współorganizujący kształcenie powinien mieć przede wszystkim wykształcenie pedagogiczne, niekiedy z konkretną specjalizacją. Dlatego też studia podyplomowe są świetnym sposobem na uzupełnienie brakujących uprawnień.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że pedagogiczne studia podyplomowe to kolejny etap edukacji, zatem należy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę pedagogiczną. Trzeba mieć dyplom minimum studiów licencjackich z pedagogiki, żeby była możliwość kontynuowania nauki w trybie podyplomowym. Do rekrutacji mogą przystąpić także absolwenci pokrewnych studiów, np. kierunków psychologicznych, medycznych, socjologicznych, posiadający przygotowanie pedagogiczne.

Artykuł sponsorowany
Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz