Nick Vujicic – moc motywacji

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 5 sierpnia 2017 roku.

Autor: Marzena Błachuta

Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

 

„Nie ma kaleki – jest człowiek”
Maria Grzegorzewska

Nieznajomość natury patologii, która dotyka ludzi sprawia, że związane z nią wyobrażenia, jak wszystko co mało znane, stają się przyczyną lęku. W dzisiejszych czasach borykamy się z różnego rodzaju problemami, które dotykają osoby z dysfunkcjami i utrudniają życie w społeczeństwie. Bohaterem niniejszego artykułu jest człowiek, który swym uporem i chęcią do życia przezwycięża wszelkie przeszkody i wyzwania, jakie los stawia na jego drodze –  Nick Vujicic, niepełnosprawny od urodzenia.

Niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych objawiającą się stałym, bądź długotrwałym naruszeniem sprawności organizmu. Taka dysfunkcja nie może decydować, czy osobę odsunąć z życia społecznego, czy też nie. Osoby niepełnosprawne mają takie samo prawo do życia, miłości, radości i pracy jak każdy, chociaż bardzo trudno jest im podjąć godne życie. Tak samo jak wszyscy, pragną samodzielnej egzystencji, którą osiągną sami dzięki ciężkiej pracy.

Nick Vujicic jest człowiekiem szczęśliwym, energicznym i żyjącym pełnią życia. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że urodził się bez rąk i nóg. Żaden lekarz nie mógł stwierdzić dlaczego tak się stało. Miał trudne dzieciństwo, naśmiewano się z niego, wytykano go palcami, co sprawiło, że nie miał przyjaciół. Życie nie miało dla niego żadnego sensu. To wszystko doprowadziło go do chęci popełnienia samobójstwa.

Jednak pewnego dnia zdarzył się cud dzięki jego mamie, która pokazała mu w gazecie artykuł dotyczący niepełnosprawnego człowieka. Mimo swojego kalectwa świetnie radził sobie w życiu. Wtedy Nick zrozumiał, że nie jest sam z tą przypadłością, że są też inni ludzie, którzy pomimo tego chcą żyć i cieszyć się. To wszystko sprawiło, że zaczął swoją niepełnosprawność postrzegać jako dar od Boga. Uświadomił sobie, że niepełnosprawność tworzymy sobie sami w swojej głowie.

Nick prowadzi seminaria motywacyjne na całym świecie, pomaga wielu osobom uwierzyć w siebie i zacząć życie na nowo. Angażuje się w działalność charytatywną, niosąc nadzieję i inspirację. Oprócz tego kieruje własną firmą, spotyka się z głowami państw i prowadzi szkolenia biznesowe. Ożenił się z kobietą, która jego niepełnosprawność postrzega przez pryzmat jego wielkiego serca i miłości jaką darzy życie. Dzięki filmowi „Cyrk motyli” z udziałem Nicka, możemy zobaczyć, że dla wielu ludzi może być dziwolągiem wystawianym na pośmiewisko, ale znajdą się tacy, dla których będzie równym człowiekiem. Będzie inspiracją.

Pomimo młodego wieku przemawiał przed milionami ludzi w kilkunastu krajach. Swoją siłę wewnętrzną pokazuje w każdej sekundzie swojego wystąpienia, co możemy zobaczyć w licznych filmach. Jest bardzo wierzącym chrześcijaninem, co ukazują cytaty: „Nie możesz mi cofnąć mojej radości i nie możesz cofnąć mojej wiary” i „Czuję radość, siłę i zwycięstwo w moim życiu. Jeśli spojrzysz na wszystkie problemy, które kiedykolwiek miałeś, na wszystkie swoje skargi to zauważysz w nich siłę nieustannej miłości Boga”. Wydanie książki „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” uwieńczyło całą pracę Nicka. Opowiada w niej o długiej drodze, jaką przebył, o dzieciństwie, młodości i dorosłym życiu.

Najbardziej rozbraja mnie jego poczucie humoru, którym oswaja ludzi ze swoim wyglądem, osoby zszokowane przy pierwszym jego spotkaniu. W jednym z wywiadów powiedział : „Kiedy ludzie widzą mnie po raz pierwszy, wpadają w panikę, szczególnie dzieci. Któregoś razu podchodzi do mnie mały chłopiec i pyta: „Co się stało?”- „Papierosy”- odpowiedziałem.” W tych słowach widać dystans, który ma do siebie i swojej niepełnosprawności, widać jak wewnętrznie długą drogę musiał przejść, aby spojrzeć na siebie nie ze strony drwiącego człowieka, ale ze strony swojej duszy. Jako człowiek bez kończyn udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Uważam, że każdy z nas ma w życiu chwile zwątpienia i słabości, przez które nie może ruszyć do przodu, a motywujące pocieszenia bliskich osób są bez znaczenia, wręcz pogarszają nasze samopoczucie. Często czujemy się wyjęci z rzeczywistości, jakby czas stał dla nas w miejscu, a wokół wszystko tętniło życiem. W takich sytuacjach powinniśmy się skupić na przymiotach, które mamy w sobie, na życzliwych ludziach, którzy nas otaczają i rodzinie, która nas kocha. Negatywne myślenie sprawia, że nasze życie staje się bezwartościowe. Kluczem do szczęścia jest łapanie wszystkich pięknych momentów w naszym życiu tak, jak Nick Vujicic – największy motywator do życia.

 

Książkę autorstwa Nicka Vujicica można kupić tutaj:

 

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz