Pedagogika – dlaczego warto ją studiować?

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 25 czerwca 2018 roku.

W ostatnich latach popularność pedagogiki nieco zmalała. Większość studentów wybiera studia na uczelniach technicznych, ponieważ przyjęło się, że tylko po nich są w stanie łatwo i szybko znaleźć pracę. Pomimo to, pedagogika to wciąż jeden z najczęściej wybieranych kierunków i zainteresowanie nim jest wysokie. Czy absolwent pedagogiki ma takie same szanse na rynku pracy, co student ekonomii lub zarządzania? I czy nadal warto studiować ten kierunek?

Pedagogika i możliwości rozwoju

Studia pedagogiczne najczęściej kojarzą się z pracą w szkole. Nauczanie to trudna praca, wymagająca dużego zaangażowania oraz cierpliwości i wyrozumiałości. Jednak absolwent tego kierunku ma tak naprawdę wiele ścieżek kariery, którymi może podążyć. Jedną z nich jest zajmowanie się uczniami przebywającymi w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Z pewnością jest to droga, która wymaga poświęcenia i wzięcia na siebie sporej odpowiedzialności. Tymczasem może ona dawać przyszłemu wychowawcy wiele satysfakcji i pomóc w zrozumieniu złożonych problemów, z jakimi na co dzień borykają się uczniowie tych placówek. Studia pedagogiczne umożliwiają także pracę na stanowiskach takich jak pedagog szkolny i przedszkolny, wychowawca w ogniskach wychowawczych, schroniskach czy specjalista w sytuacjach trudnych.

Resocjalizacja

Inną możliwością rozwoju jest skierowanie swoich kroków w kierunku resocjalizacji. Co kryje się za tą nazwą? Absolwent tego kierunku musi mieć nie tylko wiedzę pedagogiczną, ale również znać podstawowe pojęcia z zakresu psychologii, filozofii oraz socjologii. Może on pracować jako kurator sądowy, wychowawca w zakładach karnych i śledczych lub w schroniskach dla nieletnich. Trzeba pamiętać o tym, że zawód ten wymaga jeszcze więcej cierpliwości i zaangażowania, ponieważ najczęściej pracuje się tutaj z osobami nieprzystosowanymi społecznie, cierpiącymi na różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne. Studiowanie tego kierunku możliwe jest m.in. dzięki studiom I stopnia w Szczecinie, które pozwolą zdobyć kompetencje oraz umiejętności przydatne w profilaktyce i resocjalizacji nieletnich i dorosłych.

Pedagogika – zawód z przyszłością

Pedagogów spotyka się na każdym kroku – są oni na uczelniach, w szkołach, placówkach, szpitalach i wszystkich innych firmach z różnych gałęzi biznesu. Wszystko to za sprawą wiedzy, którą nabywają w trakcie studiów – znajomość procesów psychologicznych pozwala na łatwe komunikowanie się z ludźmi i docieranie do nich. Pedagodzy są więc skuteczni w negocjacjach oraz w trakcie rozwiązywania poważnych konfliktów między pracownikami, dlatego ich umiejętności są tak cenione wśród pracodawców.

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz