„Rysa na raju” – książka, którą naprawdę warto przeczytać

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 17 kwietnia 2016 roku.

Rysa na raju - książka Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”Rysa na raju” to publikacja wydana przez Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”.

Książka jest miejscem spotkań dwunastu par rozmówców – ludzi nauki, kultury, polityki. Podejmowane podczas rozmów tematy nie odnoszą się tylko do kwestii niepełnosprawności, czasem niepełnosprawność jest jedynie niewielkim wycinkiem rozważań. Wszystkie konwersacje stanowią jednak fascynującą lekturę – chwilami niełatwą, bo wymagającą od czytelnika skupienia nad rozważaniami natury filozoficznej, czy etycznej, także w kontekście niepełnosprawności. Rozmówcy opowiadają także o swoich zajęciach, pasjach, słabościach i życiowych doświadczeniach; dotykają problemów społecznych współczesnego świata.

Zaproszeni do rozmów zostali: filozof Zbigniew Szawarski, pisarz Marek Bieńczyk, prawnik Ewa Łętowska, filmoznawca i medioznawcza Wiesław Godzic, artystka kabaretowa Joanna Kołaczkowska, reżyser Magdalena Łazarkiewicz, filozof ks. Andrzej Szostek, filozof, poeta ks. Jan Sochoń, ekonomista Jerzy Hausner, aktorka Agnieszka Grochowska, dziennikarz Artur Andrus, aktor Bartłomiej Topa.

Książka ma optymistyczny przekaz – pojmowanie bowiem różnego rodzaju niepełnosprawności przez osoby, które tu spotykamy, jest głęboko człowiecze i zmierza do tego, że wszyscy jesteśmy ludźmi, bez względu na nasze fizyczne, czy umysłowe niedoskonałości.

Pozostaje mieć nadzieję, że nie zawsze pozytywny stosunek społeczeństwa do ludzi z niepełnosprawnością, będzie ewoluował w tym właśnie kierunku – wspólnego życia w różnorodności i jej bogactwie.

Szczerze zachęcam do lektury książki.
Edyta Maroszek

Strona internetowa Stowarzyszenia „Bardziej Kochani” – http://www.bardziejkochani.pl/

 

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Comments are closed