„Together for a better VET!” – trwamy pomimo wszelkich przeciwności!

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 18 maja 2022 roku.

Niełatwo jest w ostatnim czasie realizować międzynarodowe projekty edukacyjne finansowane ze środków unijnych. Dowodem na to stwierdzenie mogą być działania podejmowane w ramach partnerskiego projektu finansowanego ze środków Erasmus+ „Together for a better VET!”. Jest to projekt nauczycielski, którego celem jest między innymi opracowanie kursu przygotowującego oraz poradnika dla opiekunów grup (nauczycieli) wyjeżdżających za granicę z grupami stażystów w ramach mobilności zawodowej. Partnerami projektu są 2 szkoły z Polski – Zespół Szkół Ponadpodstawowych z Bystrzycy Kłodzkiej i Elektroniczne Zakłady Naukowe z Wrocławia, IFOM z Włoch oraz 2 organizacje z Hiszpanii – Asociacion Mundus oraz Global Sun Dreams.

Już sam początek projektu, którego realizacja miała rozpocząć się w grudniu 2020 roku, pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Dlatego działania w tym zakresie rozpoczęły się z półrocznym opóźnieniem. Na szczęście, pomimo różnych zawirowań związanych między innymi ze szczepieniami przeciwko COVID-19 oraz okresowymi ograniczeniami wjazdu do innych państw, udało nam się zorganizować 2 wizyty partnerskie: w Saragossie w październiku 2021 r. i w Bolonii na przełomie listopada i grudnia 2021 r. W ramach wizyt wypracowaliśmy wspólnie wiele materiałów niezbędnych do realizacji celów projektu.

Na kolejne spotkanie partnerskie we Wrocławiu w marcu 2022 r. nałożył się początek wojny na Ukrainie. Nasi partnerzy z Hiszpanii nie uzyskali zgody na przyjazd do Polski i szkolenie musiało odbyć się w formie hybrydowej. Pomimo tego realizacja zadań i nasze prace posunęły się do przodu i opracowaliśmy kurs przygotowujący dla nauczycieli wyjeżdżających z grupami stażystów. Podczas następnego spotkania na Fuerteventurze, w kwietniu 2022 r. los znowu nie oszczędził nam problemów. Opracowany kurs nie został przeprowadzony z powodu choroby części uczestników projektu. Z konieczności został on przeniesiony na czerwiec 2022 r. i odbędzie się w Elektronicznych Zakładach Naukowych we Wrocławiu.

Wiele przeciwności za nami, ale trwamy pomimo wszystko i współpracujemy ze sobą. Oby żadne problemy nie stanęły już na naszej projektowej drodze. Na szczęście realizacja zamierzonych celów zbliża się ku końcowi. To, że udało nam się tak wiele osiągnąć, zawdzięczamy dużej motywacji, profesjonalizmowi i trochę szczęściu (w nieszczęściu).

Mamy z tego ogromną satysfakcję. Mam nadzieję, że ten artykuł będzie wsparciem dla tych, którzy w tak trudnych czasach borykają się z podobnymi problemami. Nasz przykład pokazuje, że przy właściwym podejściu i dużej determinacji, można wiele osiągnąć, pomimo wszelkich przeciwności.

Autor: Zdzisława Tarka – Czytelniczka Portalu

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz