Przedszkole

Jajka i jajeczka – scenariusz zajęć całodniowych w grupie dzieci 5-letnich

Temat dnia: Jajka i jajeczka

Cele główne:

  • rozwijanie mowy i myślenia
  • poszerzanie wiadomości na temat zwierząt
  • rozwijanie sprawności manualnej
  • umuzykalnianie dzieci

Cele operacyjne – dziecko:

  • rozpoznaje ukryty przedmiot przy pomocy zmysłu dotyku
  • słucha wiersza recytowanego przez nauczyciela
  • odpowiada na pytania do tekstu
  • współdziała w grupie w czasie wykonywania zadania
  • bada, określa i porównuje właściwości jajka surowego i ugotowanego
  • reaguje na zmiany wysokości dźwięku
  • słucha utworu M. Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupach”
  • odpowiada na pytania związane z wysłuchanym utworem
  • improwizuje muzykę ruchem
  • naśladuje czynności, sposób poruszania się prezentowany przez nauczyciela
  • rysuje kreski w rytm muzyki
  • reaguje na przerwę w muzyce
  • ogląda film edukacyjny, dzieli się spostrzeżeniami, wrażeniami z grupą
  • reaguje na umówiony sygnał
  • układa i podejmuje próbę opowiedzenia historyjki obrazkowej
  • wskazuje kolejne etapy cyklu rozwojowego kury
  • przykleja zgodnie z przedstawionym wzorem, gotowe elementy na dużej sylwecie jajka
  • dorysowywuje brakujące części

Metody wg Okonia:

  • podające: rozmowa, objaśnienie, opowiadanie
  • poszukujące: zabawy badawcze z wykorzystaniem jajek surowych i ugotowanych
  • eksponujące: oglądanie materiału filmowego, słuchanie utworu „Taniec kurcząt w skorupach”, improwizacje ruchowe dzieci, pokaz prawidłowego sposobu wykonania pracy plastycznej
  • praktyczne: wykonanie pracy plastycznej, układanie historyjki obrazkowej, wskazywanie zmian wysokości dźwięku

Formy pracy:

  • zbiorowa jednolita
  • indywidualna jednolita
  • praca w grupach

Środki dydaktyczne:

  • materiał
  • jajka: plastikowe, surowe, ugotowane
  • wiersz J. Brzechwy „Jajko”
  • piłki
  • nagranie z muzyką o zmiennym rejestrze dźwięku
  • nagranie utworu M. Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupach”
  • kartki
  • kredki
  • film edukacyjny „Jak z jajka powstaje kura?”
  • ilustracje do historyjki obrazkowej
  • materiały do wykonania pracy plastycznej: klej, sizal, papierowe elementy, duża sylweta jajka, brązowa farba, mazaki

Przebieg:

I. zajęcie: Jajko

1. „Co jest ukryte?”

Dzieci kolejno dotykają przedmiot schowany pod materiałem, starają się przy pomocy zmysłu dotyku odgadnąć, co to jest (jajko).

2. Słuchanie wiersza J. Brzechwy „Jajko”:

            Było sobie raz jajko mądrzejsze od kury.
            Kura wyłazi ze skóry,
            Prosi, błaga, namawia: „Bądź głupsze!”
            Lecz co można poradzić, kiedy ktoś się uprze?

            Kura martwi się bardzo i nad jajkiem gdacze,
            A ono powiada, że jest kacze.

            Kura prosi serdecznie i szczerze:
            „Nie trzęś się, bo będziesz nieświeże.”
            A ono właśnie się trzęsie
            I mówi, że jest gęsie.

            Kura do niego zwraca się z nauką,
            Że jajka łatwo się tłuką,
            A ono powiada, że to bajka,
            Bo w wapnie trzyma się jajka.

            Kura czule namawia: „Chodź, to cię wysiedzę.”
            A ono ucieka za miedzę,
            Kładzie się na grządkę pustą
            I oświadcza, że będzie kapustą.

            Kura powiada: „Nie chodź na ulicę,
            Bo zrobią z ciebie jajecznicę.”
            A jajko na to najbezczelniej:
            „Na ulicy nie ma patelni.”

            Kura mówi: „Ostrożnie! To gorąca woda!”
            A jajko na to: „Zimna woda! Szkoda!”
            Wskoczyło do ukropu z miną bardzo hardą
            I ugotowało się na twardo.

3. Rozmowa na temat wiersza.

  • Jakie chciało być jajko?
  • Czy słuchało swojej mamy?
  • Kiedy jajko mówiło nieprawdę?
  • Kiedy kura miała rację?
  • Jakie z tego wiersza możemy wysnuć wnioski? (Należy słuchać starszych, bardziej doświadczonych)

4. „Transport jajek” zabawa z piłką.

Dzieci siedzą w rzędach. Pierwsze dziecko ma piłkę i podaje ją górą koledze do tyłu. Dzieci kolejno podają sobie piłkę do tyłu. Gdy piłka dojdzie do ostatniego dziecka, biegnie ono na początek, siada i zabawa zaczyna się od początku.

5. „Jak zbudowane jest jajko?”

Oglądanie i porównywanie właściwości jajka surowego i ugotowanego.

II. zajęcie: Zabawy przy utworze M. Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupach”

1. „Wysoko-nisko” – zabawa doskonaląca reakcję dzieci na zmiany wysokości dźwięku.

Dzieci słuchają nagrania melodii. Gdy jest ona grana w rejestrach wysokich, klaszczą nad głową, gdy dźwięki są niskie, uderzają dłońmi o dywan.

2. Słuchanie utworu M. Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupach”.

Próby określenia, jaka była muzyka: wesoła/smutna, szybka/wolna, do jakiego zwierzęcia wg dzieci mogłaby pasować.

3. Improwizacja ruchowa dzieci. Dowolny taniec do słyszanej muzyki.

4. „Wesołe kurczątka” – zabawa przy muzyce „Taniec kurcząt w skorupach”.

Dzieci zamieniają się w kurczaczki, które przy muzyce wykluwają się z jajek i wyruszają na łąkę, na której widzą jastrzębia, przed którym muszą uciekać z powrotem do kurnika. Próbują schować się ponownie w swoich skorupkach, by uniknąć spotkania z jastrzębiem.

5. „Rysuj jak kura pazurem” – zabawa integrująca muzykę z plastyką.

Dzieci rysują na kartce kreski w rytm muzyki. Przerwa w muzyce jest sygnałem do zmiany koloru kredki.

III. zajęcie: Jak z jajka powstaje kura

1. Utworzenie koła wiązanego, z wykorzystaniem zabawy ze śpiewem:

            „Robimy kółeczko okrągłe jajeczko,

            klaszczemy, tupiemy, stoimy już.

            Robimy kółeczko okrągłe jajeczko,

            klaszczemy, tupiemy, siedzimy już”

źródło piosenki: https://panimonia.pl/2016/09/12/wyciszanki-uspokajanki-i-wierszyki-koncentrujace-uwage/

2. „Jak z jajka powstaje kura?” – film edukacyjny Fundacji Uniwersytet Dzieci.

Rozmowa na temat obejrzanego materiału.

3. „Kura i kurczęta” – zabawa ruchowa.

Dzieci są podzielone na kilka zespołów. Prowadzący w każdym zespole to kwoka, za którą w rytm muzyki maszerują, jedno za drugim, kurczątka. Kwoka prowadzi kurczątka w taki sposób, aby się nie zgubiły, a kurczątka pilnują się dzieci, które idą przed nimi. Przerwa w muzyce jest sygnałem do zatrzymania się i zmiany prowadzącego, który idzie na koniec swojego zespołu. Zaczyna prowadzić kolejne dziecko.

4. „Cykl rozwojowy kury” – historyjka obrazkowa.

Ustalenie właściwej kolejności zdarzeń, próby opowiadania historyjki.

5. „Idź do stolika jak…”

Dzieci przechodzą do stolika poruszając się jak kury, kurczaki lub koguty.

6. „Od jajka do kury” – praca plastyczna utrwalająca kolejne etapy cyklu życia kury.

Pokaz sposobu wykonania pracy przez nauczyciela. Samodzielna praca dzieci. Przyklejanie gotowych elementów na dużym schemacie jajka, dorysowywanie brakujących części, strzałek.

Pomysł na pracę plastyczną pochodzi ze strony: https://iheartcraftythings.com/life-cycle-of-chicken.html

7. Omówienie gotowych prac. Prezentacja w kąciku dla rodziców.

Autor: Katarzyna Srebrnik – Czytelniczka Portalu

Jajka i jajeczka – scenariusz zajęć całodniowych w grupie dzieci 5-letnich was last modified: 8 stycznia, 2023 by Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Share
Published by
Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna

Recent Posts

Rozwijanie sprawności ruchowej, umiejętności obserwacji – scenariusz zajęć rewalidacyjnych w ogrodzie

Temat: Rozwijanie sprawności ruchowej, umiejętności obserwacji i wykorzystywania informacji w działaniu - zajęcia w ogrodzie.…

3 dni temu

Diagnostyka w pedagogice specjalnej

1. Rola diagnozy w projektowaniu działań rewalidacyjnych, wychowawczych i kompensacyjnych Diagnoza w pedagogice specjalnej obejmuje…

4 dni temu

V Niebieski Bieg Świadomości Autyzmu – relacja

,,Solidarność musi iść przed walką (…) co to znaczy solidarność? Solidarność to znaczy sposób bytowania…

1 tydzień temu

Otwierając Drzwi do Świata – Moje Doświadczenia z Programu Erasmus plus

Przez lata pracy jako nauczyciel i pedagog specjalny nigdy nie przypuszczałam, że będę miała okazję…

2 tygodnie temu

Umysł ścisły u dziecka – jak wspierać pasje?

Często o wyborze ścieżki kariery decydują umiejętności rozwijane od najwcześniejszych lat. Rolą rodzica jest wytropienie…

2 tygodnie temu

Realizacja podstawy programowej dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną

Podstawa programowa dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym ma za zadanie…

2 tygodnie temu