Przedszkole

Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla dziecka w wieku przedszkolnym

Temat: Łąka wiosną

Cel główny:

usprawnianie motoryki małej i dużej

Cele operacyjne (dziecko):

  • zdobywa wiedzę o otaczającej rzeczywistości
  • jest twórcze
  • uważnie słucha

Metody:

słowne, oglądowe, czynne

Forma:

zajęcia przeprowadzone indywidualnie lub w małej grupie

Środki dydaktyczne:

ilustracje: guzików, muszelek, kamyków, kolorowy papier, kawałki gazet, materiał sypki: mąka, bułka tarta, kasza lub piasek, ciastolina, masa solna lub plastelina, pestki, guziki lub patyki, sznurek, karta pracy – ćwiczenie grafomotoryczne

Przebieg:

1. „Ślimak”

Ślimak, ślimak, wystaw rogi, (Dziecko siedzi zwrócone do nas plecami lub leży na brzuchu. Rysujemy palcem na plecach dziecka spiralę.)

dam ci sera na pierogi.

Jak nie sera, to kapusty, (Wewnętrzną stroną dłoni zataczamy coraz większe koła na całych plecach.)

od kapusty będziesz tłusty.

2. Oglądanie ilustracji zwierząt zamieszkujących łąkę. Wspólne z dzieckiem nazywanie, dzielenie na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem

3. Słuchanie wiersza „Ślimak” Wandy Chotomskiej

– Ślimak, ślimak, pokaż rogi, 
w twoim domku brak podłogi. 
Chodź ze mną. 
Myszka ma podłogę w norze, 
razem z nią zamieszkać możesz. 
– Ojej, jak tu ciemno! 

– Ślimak, ślimak, pokaż rogi, 
domek taki masz ubogi. 
Zamek ci z piasku postawię. 
– Wolę chodzić po trawie! 

– Ślimak, ślimak, pokaż rogi. 
bóbr cię prosi w swoje progi. 
Bóbr mieszkanie ma dobre. 
– Nie będę mieszkał z bobrem! 

– Ślimak, ślimak, rogi pokaż, 
na gałęzi skrzeczy sroka. 
Chcesz mieszkać w gnieździe ze sroką? 
– A na co mi tak wysoko? 

– Ślimak, ślimak pokaż rożki, 
chodź na grzędę do kokoszki. 
– Mam mieszkać w kurniku na grzędzie? 
Dziękuję, nic z tego nie będzie. 

– Ślimak, ślimak pokaż rożek, 
może mieszkać chcesz w oborze? 
– Nie chcę, jestem za mały. 
Krowy by mnie zdeptały. 

– Ślimak, ślimak, pokaż rogi, 
idzie bocian długonogi. 
Chcesz mieszkać razem z bocianem? 
– Dziękuję, wolę nie. 
Jeszcze mnie zje… 
U bociana mieszkać nie chcę, 
krowa mnie w oborze zdepce 
i na grzędzie spał nie będę, 
bo tam kury siedzą rzędem. 
Nie zamieszkam tam gdzie sroka, 
chociaż to niebrzydki lokal. 
Nie chcę mieszkać razem z bobrem, 
choć ma bóbr mieszkanie dobre. 
Nie chcę zamku, chociaż spory 
i nie dla mnie mysie nory. 
Wolę chodzić po tym świecie 
nosząc własny dom na grzbiecie. 
I co na to powiecie?

4. Rozmowa z dzieckiem na temat wiersza. Omówienie jego treści; O kim jest? Jakie inne zwierzęta pojawiają się w wierszu? Gdzie i jak mieszkają?

5. Zabawa ruchowa „Zabawa na łące”

Uczestnicy zabawy poruszają się jak wymienione zwierzęta: ślimak, pszczoła, biedronka, motyl, bocian, dżdżownica, itd.

6. „Ślimak” Ćwiczenie motoryki małej i dużej:

  • Układanie spirali muszli ślimaka z dowolnych materiałów (może być z guzików, muszelek, kamyków itp.)
  • Narysowanie spirali na kartce i wyklejanie jej kolorowym papierem lub kawałkami gazet
  • Rysowanie spirali w materiale sypkim (mące, bułce tartej, kaszy, piasku)
  • Wałkowanie – robimy masę solną, ciasto lub wykorzystujemy plastelinę, tworzymy wałki, a z nich spirale
  • Wciskanie pestek, guzików, patyków w dowolną masę (patrz wyżej) na kształt spirali
  • Z kasztanów lub innych rekwizytów układamy na podłodze spiralkę. Następnie udajemy ślimaka, starając się przy tym nie rozrzucić ułożonych rekwizytów (poruszamy się między nimi): wychodzimy ze skorupki, wyciągamy czułki, rozglądamy się, chowamy czułki i wracamy do domku
  • Ze sznurka/liny/patyków układamy na podłodze/trawie spiralę i bosymi stopami chodzimy po niej. Możemy wykorzystać tu różne rekwizyty (poduszki, woreczki z fasolą, gałązki), by dostarczyć stopom dodatkowych wrażeń

7. Ćwiczenie grafomotoryczne „Ślimaki” – łączenie kropek

8. Rysowany wierszyk „Ślimak” https://www.youtube.com/watch?v=vEiJP0v3xF4

Autor: Małgorzata Kowaliszyn – Czytelniczka Portalu

Scenariusz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych dla dziecka w wieku przedszkolnym was last modified: 23 października, 2022 by Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Share
Published by
Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna

Recent Posts

Rozwijanie sprawności ruchowej, umiejętności obserwacji – scenariusz zajęć rewalidacyjnych w ogrodzie

Temat: Rozwijanie sprawności ruchowej, umiejętności obserwacji i wykorzystywania informacji w działaniu - zajęcia w ogrodzie.…

4 dni temu

Diagnostyka w pedagogice specjalnej

1. Rola diagnozy w projektowaniu działań rewalidacyjnych, wychowawczych i kompensacyjnych Diagnoza w pedagogice specjalnej obejmuje…

5 dni temu

V Niebieski Bieg Świadomości Autyzmu – relacja

,,Solidarność musi iść przed walką (…) co to znaczy solidarność? Solidarność to znaczy sposób bytowania…

1 tydzień temu

Otwierając Drzwi do Świata – Moje Doświadczenia z Programu Erasmus plus

Przez lata pracy jako nauczyciel i pedagog specjalny nigdy nie przypuszczałam, że będę miała okazję…

2 tygodnie temu

Umysł ścisły u dziecka – jak wspierać pasje?

Często o wyborze ścieżki kariery decydują umiejętności rozwijane od najwcześniejszych lat. Rolą rodzica jest wytropienie…

2 tygodnie temu

Realizacja podstawy programowej dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną

Podstawa programowa dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym ma za zadanie…

3 tygodnie temu