Jak zostaliśmy Świętymi Mikołajami, czyli Akcja „Listy do św. Mikołaja”

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 6 grudnia 2023 roku.

Uczniowie IV Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królów Polskich w Krakowie mieli wielką przyjemność zostać Świętymi Mikołajami i w ramach akcji „Listy do św. Mikołaja” obdarować upominkami dzieci z Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie.

Jak zostaliśmy Świętymi Mikołajami?

Kiedy dowiedzieliśmy się o akcji, wybraliśmy w internecie listy, w których dzieci opisały lub narysowały wymarzone prezenty i postanowiliśmy te marzenia spełnić. Zaczęły się gorączkowe przygotowania: zbieranie pieniędzy, a później staranne wybieranie i kupowanie prezentów. Społeczność szkolna chętnie brała udział w mikołajkowej akcji, towarzyszyła nam ekscytacja, wzruszenie i ciepło w sercu.

I w końcu finał. W śnieżne popołudnie 1 grudnia grupa uczniów wraz z panią Agatą Kawulok dostarczyła paczki z prezentami na ulicę Tyniecką 6. Była to też okazja, aby zwiedzić szkołę i zobaczyć, jak uczą się dzieci i młodzież, którzy mają problemy ze wzrokiem. Dowiedzieliśmy się, jak funkcjonują na co dzień i jak przygotowują się do samodzielnego życia, ucząc się poruszania po mieście czy też kształcąc się w różnych zawodach, np. masażysty. Oglądaliśmy też piękne wyroby z wikliny i ceramiki.

Akcję „Listy do św. Mikołaja” koordynowal w naszym Liceum pan Rafał Stopa wraz z Samorządem Uczniowskim, m.in. z przewodniczącą szkoły, Marią Raczewską.

Pan Rafał Stopa: Pierwszy raz wzięliśmy w niej udział na terenie naszej szkoły. Chcieliśmy podarować upominki dzieciom w trudnej, zdrowotnej sytuacji. Prezenty te były wyjątkowe, jak również potrzeby tych dzieci. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc, a jednocześnie było to niezwykłe doświadczenie dla naszych uczniów, którzy mogli realnie zapoznać się z tak wyjątkową placówką, dziećmi i personelem. Nasze dzieci , mogły doświadczyć, jak wiele problemów w normalnym funkcjonowaniu może przysporzyć duża wada wzroku lub jego brak.

Bardzo dziękujemy za gościnę w Zespole Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie już za rok.


Autor: Oliwia Maroszek – uczennica IV Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królów Polskich w Krakowie

Fotografie: pani Agata Kawulok

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz