Jakie książki wybrać dla 3-latka? Sprawdź polecane tytuły

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 7 września 2023 roku.

Wsparcie różnych obszarów rozwoju, poszerzanie zasobu słów, zdobywanie wiedzy na temat otaczającego nas świata, a także po prostu miłe spędzenie czasu – to najważniejsze z wielu funkcji, jakie spełniają dobre książki dla trzylatka. Polecane przez nas propozycje z pewnością przypadną do gustu Twojej pociesze: sprawdź, co warto wybrać z bogatej oferty księgarń!

Książki dla trzylatka – najpopularniejsze serie wydawnicze

Dzieci w wieku trzech lat na ogół mają już swoich ulubionych książkowych bohaterów, którzy towarzyszą im od pierwszych lat życia. Pucio, Kicia Kocia, Rodzina Pętelków, Feluś i Gucio, Bubu – najpopularniejsze polskie serie książeczek dla dzieci liczą sobie po kilkadziesiąt części, dostosowanych do zainteresowań i potrzeb różnych grup wiekowych.

Historyjki i obrazki przedstawiają sytuacje znane dzieciom z codziennego życia, a także pomagają przygotować się do nowych okoliczności – pierwszego dnia w przedszkolu, wyjazdu na wakacje, wizyty u dentysty. Autorki książek dla 3-latków wiele miejsca poświęcają także emocjom doświadczanym przez dzieci: lektura pokazuje im, jak je rozpoznawać i radzić sobie ze smutkiem, złością czy strachem.

Edukacyjne książki dla 3-latków

Wiele dzieci w wieku 3 lat zaczyna uczęszczać do przedszkola, gdzie na zajęciach wprowadzane są pierwsze elementy nauki czytania i pisania. Książeczki czytane w domu są dobrym uzupełnieniem edukacji w tym zakresie. Zawarte w nich zadania, gry i zabawy pozwalają dziecku na zapoznanie z alfabetem i cyframi oraz ćwiczenia grafomotoryczne w formie przyjemnej rozrywki. Szczególnie godne polecenia w tym zakresie są książeczki wydawnictwa Books And Fun, seria “Czytaj z Albikiem” czy “Pierwszy elementarz 3-latka” Agnieszki Bator.

Czytamy i poznajemy świat

Czytanie i pisanie to nie jedyne obszary wiedzy, jakie rozwijają trzylatki dzięki przeglądaniu i wspólnym czytaniu książeczek. Ciekawe świata dzieci chętnie dowiadują się nowych rzeczy na temat otaczającej ich rzeczywistości, przyrody i nauki. Dinozaury, kosmos, pojazdy, maszyny budowlane – to tylko niektóre z najpopularniejszych zainteresowań trzylatków.

Niektóre z wymienionych obiektów można obserwować bezpośrednio, na spacerze lub w parku tematycznym; w domu wystarczy sięgnąć po książki, które dostarczą nie tylko wspaniałej rozrywki, ale i nowych informacji na dany temat. Książeczki dla 3-latków z serii “Samochodzik Franek”, “Klinika dla zwierzaków” czy “Przedszkolaki się nie nudzą”, a także wybrane tomy serii “Kicia Kocia” i “Pucio” to sprawdzone propozycje, wśród których każdy maluch znajdzie coś dla siebie.

Artykuł sponsorowany we współpracy z tantis.pl

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz