Scenariusz zajęć internackich dla wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną „Nasze pasje”

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 30 maja 2018 roku.

 Scenariusz zajęć internackich

Data:

Grupa: 

Liczba wychowanków:

Czas trwania zajęć: 60 minut

Prowadząca: Agnieszka Kulczycka

 

TEMAT: „Nasze pasje”.

 

Cel główny:  Wskazanie pożytecznych i bezpiecznych form spędzania czasu wolnego.

Cele operacyjne
Wychowanek:

  • określa pojęcia: zainteresowania, pasje, hobby,
  • podaje przykłady ludzkich hobby i zainteresowań,
  • posiada orientację w zakresie swoich zainteresowań i umiejętności,
  • wie jak bezpiecznie realizować swoje pasje,
  • znapodstawowe zasady bezpiecznego zachowania się na zajęciach.

Cele wychowawcze:

  • doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,
  • wdrażanie do odpowiedzialności za powierzone zadanie,
  • wdrażanie do prawidłowej postawy na zbiórce,
  • wdrażanie do właściwego zachowania się na zajęciach.

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Metody pracy:

  • podająca: pogadanka, wyjaśnienie,
  • aktywizująca: gra w grę planszową ( wcześniej wykonana przez wychowanków), wyszukiwanie ukrytych elementów,
  • praktycznego działania: rozwiązywanie wspólnie krzyżówki związanych z pasjami, wykonywanie powierzonego zadania.

Środki dydaktyczne:

  • gra planszowa wykonana wcześniej z grupą,
  • instrukcja do gry planszowej,
  • plastikowe korki,
  • kostka do gry,
  • ilustracje,
  • koperty z zadaniami,
  • przedmioty, rzeczy do wykonania zadań tj. pościel, bluzki, spodnie,
  • krzyżówka tematyczna.

Przebieg zajęć 

  1. Powitanie wychowanków.
  2. Wprowadzenie w tematykę zajęć.
  3. Rozmowa kierowana na temat określenia pojęcia hobby, pasje, zainteresowania.
  4. Odgadywanie rodzajów hobby na podstawie zdjęć i ilustracji.
  5. Wychowankowie opowiadają o swoich zainteresowaniach.
  6. Rozmowa kierowana na temat „bezpieczeństwa podczas realizowania swoich zainteresowań ” oraz ich wpływu na rozwój.
  7. Wspólne rozwiązywanie krzyżówki: „Nasze pasje” (załącznik nr 1 i nr 2).
  8. Ukryte koperty z zadaniami – szukanie w sali zadań do gry dydaktycznej (załącznik nr 3).
  9. Ustalenie reguł gry w grę planszową wcześniej wykonaną.
  10. Gra w grę planszową (załącznik nr 4).
  11. Podsumowanie zajęć.

 

Pobierz scenariusz z załącznikami nr 1 i nr 2

Pobierz załącznik nr 3

Pobierz grę planszową 

 

Scenariusz zajęć internackich opracowała: Agnieszka Kulczycka

Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

 

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz