Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 1 grudnia 2018 roku.
Scenariusz zajęć kulinarnych dla młodszych uczniów szkoły podstawowej specjalnej
Temat: Pieczemy i ozdabiamy pierniczki
Cel wiodący:
- kształtowanie umiejętności posługiwania się narzędziami i urządzeniami gospodarstwa domowego oraz nauka prostych umiejętności i czynności samoobsługowych.
Cele operacyjne:
- zapoznanie uczniów z pieczeniem oraz z różnymi sposobami ozdabiania pierniczków,
- wyrabianie nawyku ekonomicznego wycinania ciastek za pomocą foremek, utrwalanie prawidłowego wiązania tasiemek, wdrażanie do bezpiecznego korzystania z piekarnika elektrycznego,
- zachęcanie do współpracy, wskazywanie mocnych stron uczniów, wzmacnianie wiary w siebie i swoje możliwości.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Metody: metody dydaktyczne (obserwacja uczestnicząca, pokaz; słowne – rozmowa kierowana; praktycznego działania)
Pomoce: gotowe ciasto piernikowe, przyprawa do pierników, foremki do wykrawania pierników, kolorowe lukry w pisakach, ilustrowany przepis na lukier, wykałaczki, ozdobne tasiemki
Miejsce: pracownia kulinarna
Czas trwania: 3 godziny lekcyjne
Wstęp
- Kto z Was przypomni, jakie święta będziemy niedługo obchodzić? (Święta Bożego Narodzenia)
- Na Święta Bożego Narodzenia prawie w każdym domu mamy gotują smaczne potrawy oraz pieką pachnące ciasta. O tym, co my dzisiaj upieczemy, dowiecie się z wiersza:
Pierniki
Autor: Bożena Forma
Wielkie wydarzenie
pierniki pieczemy.
Ciasto wyrobione,
więc je wałkujemy.Wycinamy w cieście
serca i księżyce,
domek i aniołka,
piękną baletnicę.Kiedy się upieką
to je ozdobimy.
Lukrowane na choince
wspólnie powiesimy.
- Czy już wiecie, jak nazywają się ciastka, które będziemy dzisiaj piec? (Pierniczki)
Przebieg zajęć
– Kto z Was jadł już kiedyś pierniczki? Czy te ciastka mają swój zapach?
– Pierniki swój charakterystyczny zapach zawdzięczają pewnej przyprawie – przyprawie do pierników (Pokaz torebki z przyprawą do pierników, odczytanie jej składu, wąchanie).
– W pracowni mamy wcześniej przygotowane ciasto zawierające tę właśnie przyprawę do pierników. Z tego ciasta każde z Was wykroi i ozdobi swoje własne pierniczki.
– Bardzo proszę, aby dyżurny rozdał wszystkim dzieciom deseczki i wałki do wałkowania (Zwrócenie uwagi na sposób wałkowania oraz grubość wałkowanego ciasta).
– Wybierzcie foremki, którymi chcecie wycinać ciastka (Zwrócenie uwagi na kształty foremek oraz ekonomikę wycinania ciastek – zaczynamy od brzegu).
– Bardzo proszę w każdym pierniczku zrobić otwór wykałaczką, wówczas będziemy mogli zawiązać na nim tasiemkę i powiesić na choince.
– Wycięte pierniczki układamy na blaszkach (Zwrócenie uwagi na sposób układania z zachowaniem odpowiedniego odstępu).
– Do nagrzanego piekarnika wkładamy blaszki z ciastkami (Zwrócenie uwagi na bezpieczne obchodzenie się z gorącym piekarnikiem).
– Pierniczki pieką się, a Wy sprzątacie swoje miejsca pracy (Zanoszenie brudnych przyborów kuchennych do zmywarki).
– Kto z Was wymieni, jakiego koloru pisakami będziemy ozdabiać swoje pierniki? (Pokaz pisaków, nazywanie kolorów).
– Obejrzyjcie teraz ilustracje przedstawiające, w jaki przeróżny sposób można ozdabiać pierniki (Oglądanie ilustracji).
– Pierniczki można ozdabiać też białym lukrem. Odczytajcie proszę, co jest potrzebne do przygotowania takiego lukru (Odczytywanie ilustrowanego przepisu na lukier).
– Kto jest chętny, aby taki lukier przygotować? (Przygotowywanie lukru)
– Nasze ciastka już się upiekły, przestygły i możemy je ozdabiać w różne wzory.
– Kto chce, może ostrożnie włożyć w otworek swojego piernika tasiemkę i zawiązać ją. Kiedy lukier dobrze wyschnie, powiesimy nasze pierniczki na choince w klasie. Swoim zapachem będą nam przypominać o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia.
Zakończenie
– Kto z Was zapamiętał, co jest potrzebne do upieczenia świątecznych pierniczków?
– Kończymy zajęcia, sprzątamy swoje miejsce pracy, zanosimy naczynia do zmywarki, zamiatamy.
– Dziękuję Wam za udział w zajęciach, wszyscy pięknie pracowaliście. Potraficie już upiec pierniczki i je ozdobić, należą się Wam za to duże brawa i poczęstunek smacznymi ciasteczkami.
Modyfikacją zajęć o wyższym stopniu trudności może być samodzielne przygotowanie ciasta na pierniki wg przepisu z uwzględnieniem jednostek miar, wzbogacenie sposobów zdobniczych, jak również wypisanie na pierniku własnego imienia lukrem.
Opracowanie: Dorota Majcher
Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli