Scenariusz zajęć plastyczno-sensorycznych – Badam, odkrywam, eksploruję

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 26 kwietnia 2022 roku.

Temat: „Badam, odkrywam, eksploruję” – zajęcia plastyczno-sensoryczne

Data:

21.04.2022

Prowadzący:

Katarzyna Kosek

Grupa:

3-latki

Forma:

praca w grupie, praca indywidualna

Cele ogólne:

  • rozpoznawanie faktur różnych przedmiotów
  • uzupełnianie wzoru
  • rozwijanie narządów mowy
  • kształcenie nazewnictwa faktur

Cele operacyjne – dziecko:

  • uważnie słucha nauczyciela
  • integruje się z grupą
  • dobrze się bawi
  • zna nazwy przedmiotów
  • nazywa podstawowe kolory

Metody:

  • czynna: przykleja różne faktury do wzoru
  • słowna: wypowiada się na temat przedstawionej faktury
  • oglądowa: obserwuje przedstawione przedmioty

Pomoce:

  • różne faktury: zakrętki, wata, wełna, kartki gąbkowe, kartki chropowate, chrupki kukurydziane, folia, wytłoczka do jajek
  • duży arkusz papieru z narysowanym zającem
  • farba z pędzlem

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie dzieci zabawą: „Mam pięć paluszków”  (Marta Bogdanowicz, Mam pięć paluszków)

Mam pięć paluszków u ręki lewej i pięć paluszków u ręki prawej.

Pięć to niedużo, ale wystarczy do każdej pracy i do zabawy.

Kciuk, wskazujący, potem środkowy, po nim serdeczny, na końcu mały.

Pierwszy i drugi, trzeci i czwarty, na końcu piąty – trochę nieśmiały.

2. Przedstawienie wzoru na kartce, głoskowanie i sylabowanie słowa „zając”. Wyjmowanie i przedstawianie oraz dotykanie przez dzieci różnych faktur.

3. Przyklejanie według wzoru nauczyciela na ucho – zakrętki, na drugie ucho – chrupki, na ogon – watę, na łapki – wytłoczki, na wąsy – wełnę, na oczy – folię, a na brzuch – wszystko, co wam się podoba.

4. Obrysowanie farbą wzoru.

5. Podsumowanie zajęć powtórką rodzajów faktur: szorstkie, śliskie, miękkie. Wspólne powieszenie zajączka w korytarzu na pokaz dla rodziców.

Źródło:

M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi. Piosenki i zabawy wspomagające rozwój dziecka, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2012, s. 59

Scenariusz zajęć plastyczno-sensorycznych opracowała: Katarzyna Kosek – Czytelniczka Portalu

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz