Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 11 czerwca 2018 roku.
Scenariusz lekcji przyrody w zespole klasowym IV-V szkoły podstawowej
Temat: Czy pokarmy, które jemy, są zdrowe?
Cel główny lekcji: Podział pokarmów na zdrowe i niebezpieczne dla zdrowia.
Cele operacyjne lekcji (w kategorii ucznia)
Uczeń:
- wymienia składniki pokarmowe i określa ich zadania,
- wie, jakie występują dodatki do żywności,
- potrafi odróżnić poszczególne dodatki za pomocą symboli (E + liczba),
- z pomocą tabeli wskazuje dodatki niebezpieczne dla zdrowia,
- dzieli pokarmy na zdrowe i szkodliwe.
Metody i techniki pracy: pogadanka, analiza składu chemicznego pokarmów pod kątem dodawanych substancji, prezentacja wyników pracy w grupach, dyskusja.
Formy pracy: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: plansza z kodami literowymi dodatków do potraw, karta pracy, tablica podzielona na dwie części.
Czas realizacji: 45 minut.
Przebieg lekcji
CZĘŚĆ WSTĘPNA
- Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji na temat składników pokarmowych i ich funkcji.
- Uczniowie wymieniają produkty zawierające dużo białka, poszczególnych składników mineralnych i witamin, węglowodanów oraz tłuszczów.
- Przedstawienie celu lekcji.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
Czynności nauczyciela:
- Podaje temat lekcji na tablicy.
- Przedstawia krótko informacje na temat dodatków stosowanych w żywności.
- Wyjaśnia zasady oznaczania barwników, konserwantów, antyutleniaczy i emulgatorów (E + liczba)
- Dzieli klasę na 4 – 5 osobowe grupy. Wybiera lidera grupy.
- Rozdaje grupom po kilka opakowań po różnych produktach (batoniki, jogurty, pepsi, chipsy itp.) oraz karty pracy.
- Kieruje pracą uczniów, pomaga im w pracy.
- Dzieli tablicę na dwie części: produkty dozwolone/produkty szkodliwe.
- Kontroluje wpisywanie nazw produktów do odpowiedniej rubryki.
Czynności uczniów:
- Zapisują temat lekcji w zeszycie.
- Po krótkiej pogadance nauczyciela pracują w grupach, dokonują analizy składu chemicznego poszczególnych produktów, przedstawionego na opakowaniu.
- Wypełniają kartę pracy.
- Prowadzą dyskusję: które z badanych są niezdrowe?
- Na tablicy wypisują nazwy produktów w odpowiednim miejscu.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Czynności nauczyciela:
- Zadaje pytania w celu sformułowania wniosku:
Dlaczego nie powinniśmy jeść niektórych pokarmów?
Jak mogą nam zaszkodzić niektóre produkty żywnościowe?
Które z badanych pokarmów zawierają niedozwolone substancje?
- Zadaje zadanie domowe:
Przeprowadzę analizę składu chemicznego dwóch dowolnych produktów według wzoru zastosowanego na dzisiejszej lekcji.
Czynności ucznia:
- Na podstawie wyników pracy uczniowie wyciągają wnioski i zapisują w zeszycie:
- Wiele pokarmów zawiera dodatkowe substancje, mające poprawić kolor, smak, wygląd oraz przedłużyć ich okres trwałości.
- Niektóre z tych substancji maję negatywny wpływ na nasze zdrowie.
- Najwięcej szkodliwych dodatków zawierają: ……………………………………
Opracowanie: Katarzyna Heller
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli