Kalendarz Adwentowy – zadania na każdy dzień Adwentu

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 16 listopada 2023 roku.

Przygotowaliśmy propozycje zabaw oraz aktywności na każdy dzień Adwentu do wykorzystania w grupie przedszkolnej, z własnymi dziećmi w domu, a także jako inspiracja do zajęć rewalidacyjnych.

Kalendarz Adwentowy – zadania na każdy dzień Adwentu

1. Napiszcie list do świętego Mikołaja, wykorzystajcie brokat do jego ozdoby. Dużą kartkę lub karton podzielcie na 4 części. Na jednej napiszcie „List do św. Mikołaja” i tam go zostawcie. Na drugiej „mleczko” – i tam zostawcie szklankę mleka dla św. Mikołaja, na trzeciej „ciasteczko” – tam zostawcie ciasteczko (najlepiej pierniczka). A na ostatniej części „marchewka dla renifera” – i tam zostawcie dla niego jego ulubione warzywo, aby mógł się posilić przed długą trasą.

2. Zróbcie sztuczny śnieg – wymieszajcie piankę do golenia z mąką ziemniaczaną i schłodźcie w lodówce, a następnie wysypcie do miski lub pojemnika i cieszcie się śniegiem w przedszkolu, szkole lub we własnym domu!

3. Upieczcie pierniczki. Przepis: pół kostki margaryny rozpuścić z 1 szklanką miodu, przestudzić. Dodać 70 dag mąki pszennej, pół szklanki cukru, 2 łyżki śmietany, 2 żółtka i 2 jajka, przyprawę do piernika, 1 łyżkę sody, 2 łyżki oleju, pół łyżki kakao. Całość wymieszać. Wałkować na grubość około 2 cm, wykrawać dowolne kształty. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 10-12 min w 180 stopni, termoobieg, przestudzić. Przechowywać zamknięte w pojemniku.

4. Posłuchajcie wspólnie świątecznych piosenek. Przykładowo: https://www.youtube.com/watch?v=fHJJ1_wetTg&t=9s.

5. Namalujcie świąteczny obrazek przy użyciu swoich rąk, palców lub stóp (przykładowo: odbita na kartce papieru zielona stopa po namalowaniu bombek przypomina choinkę, z ręki można stworzyć Mikołaja itp).

6. Znajdźcie prezent od św. Mikołaja! W tym celu niech rodzice/nauczyciele stworzą mapę – mogą na niej znajdować się główne miejsca z pomieszczeniami i krzyżykiem zaznaczone miejsce prezentu, a może to być zagadka, łamigłówka, wiersz lub opowiadanie, które naprowadzi was na to miejsce. Podążajcie za wskazówkami!

7. Wypijcie wspólnie kakao. Możecie dodatkowo udekorować je bitą śmietaną, piankami, czekoladą.

8. Przygotujcie lampion adwentowy – można go wyciąć z tektury i zabezpieczyć (np. zalaminować), można kupić gotowy, który posłuży wam na lata.

9. Przygotujcie sztuczny śnieg oraz szablony (można zakupić gotowe, a można w prosty sposób stworzyć swoje – powycinać ciekawe kształty na kartce papieru zabezpieczonej np. taśmą lub najlepiej zalaminowanej). Ozdóbcie za ich pomocą okna.

10. Stwórzcie „pachnące pomarańcze” – do świeżych pomarańczy, najlepiej z twardą skórką, powbijajcie wspólnie: goździki, kardamon, anyż. Możecie za ich pomocą na skórkach tworzyć ciekawe wzory lub owoc ponacinać. A następnie cieszcie się ich niepowtarzalnym zapachem.

11. Idźcie pojeździć wspólnie na sankach.

12. Pooglądajcie wspólnie niebo nocą lub zróbcie „niebo” za pomocą projektora, w ciemnym pokoju (lub za pomocą latarki z naklejoną kartką, a na niej wyciętymi otworami w kształcie gwiazdek).

13. Wybierzcie się wspólnie na spacer pooglądać świąteczne dekoracje. Może to być ozdobiony już park, stoisko w sklepie, porozwieszane w okolicy świąteczne lampki.

14. Przygotujcie specjalne miejsce – ułóżcie w wygodnym miejscu duże i małe poduszki, koce, materac, przygaście światła lub zapalcie świeczki albo latarenki, i wspólnie przeczytajcie opowieść związaną ze świętami. Propozycja tutaj: http://magia-swiat.web21.pl/iv-niedziela-adwentu-i-opowiadanie-flet-pasterza#more-9304

15. Zróbcie dzisiaj coś dobrego i bądźcie pomocni – możecie pościelić łóżko, sami się ubrać, pomóc mamie w porządkach, pochować na miejsca swoje zabawki. Im więcej dobrych uczynków, tym lepiej!

16. Przygotujcie wspólnie ozdobę świąteczną na choinkę – może to być łańcuch ze sklejonych ze sobą kolorowych kawałków papieru, może to być aniołek z makaronu, mogą to być śnieżynki – wycinanki z serwetek lub papieru, mogą to być ozdobione lukrem pierniczki, suszone pomarańcze.

17. Nauczcie się wspólnie lub zaśpiewajcie kolędę.

18. Posłuchajcie lub poczytajcie o ciekawostkach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Przykłady tutaj: https://bazazabawy.pl/ciekawostki-dla-dzieci-o-swietach-bozego-narodzenia/

19. Zróbcie masę sensoryczną – ciastolinę o zapachu cynamonu: do ugotowanej na miękko kaszy jaglanej, która ostygła, dodajcie cynamon. I tyle. Możecie w niej ukryć różne przedmioty – małe figurki czy też orzeszki. Możecie je wyłowić za pomocą np. łyżki lub pęsety.

20. Zróbcie wieniec świąteczny – użyjcie gałęzi sosny, suszonych pomarańczy, suszonych cytryn, anyżu, lasek wanilii lub kory cynamonu, dołączcie kokardy, bombki, sznurek lub brokat. A efekt pracy powieście na drzwiach.

21. Ozdóbcie okno w waszym pokoju/sali – zawieście lampki, bombki, łańcuchy, namalujcie wzory sztucznym śniegiem, połóżcie na parapecie gwiazdę betlejemską lub inne świąteczne ozdoby.

22. Wymyślcie waszą wspólną przedszkolną/szkolną/rodzinną tradycję związaną ze świętami.

23. Ubierzcie choinkę.

24. Poszukajcie na niebie Pierwszej Gwiazdki.


Kalendarz Adwentowy – zadania na każdy dzień Adwentu opracowała: Zając Edyta – pedagog, pedagog specjalny, oligofrenopedagog

Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz