Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 31 stycznia 2019 roku.
Scenariusz Andrzejek
Temat: Andrzejki – w świecie wróżb i czarów
Czas pracy: ok. 20 min. x 5 grup (od 9.00 do 11.30)
Cel główny: Kultywowanie tradycji andrzejkowych.
Dla kogo: dzieci przedszkolne w wieku 4 lat, dzieci ze znaczną i umiarkowaną niepełnosprawnością SP
Formy – grupowa, zespołowa
Metody:
- słowne, poglądowe, praktyczne
- pracy we współpracy
- aktywizujące
- integracyjne
- pedagogika zabawy
Techniki:
- taneczne
- ruchowe
Środki dydaktyczne:
- brama (wejście do świata wróżb), lampki, ognisko, szafka z miksturami, kociołek z dużą łyżką, dekoracje sali: pająki, nietoperze, księżyc, przepis, plakat, butelki z napojami, wróżby: plakat na lustrze z imionami chłopców i dziewcząt, magiczne wiadro z wróżbami, łowienie ryb, magiczne pudełko (dwustronne wypełnione żelkami kolorowymi papierkami)
Przebieg zajęć
Lp. | PRZEBIEG ZAJĘĆ | CELE SZCZEGÓŁOWE
Gość: |
1. | Czarownica wita gości, zaprasza ich do sali i pokazuje, aby byli cicho. Przechodzą przez magiczny tunel do sali. |
|
2. | Czarownica rozdaje instrumenty. Goście budzą hałasem czarownice. Czarownice wstają, witają się z gośćmi. Zapraszają do wspólnej zabawy oprowadzają po sali. |
|
3. | Czarownice szukają magicznego napoju. Proszą gości o pomoc. Czarownica pokazuje przepis na magiczny napój. Goście razem, wg wzoru szukają odpowiednich butelek. Wlewają do kociołka i mieszają. |
|
4. | Czarownice i dzieci stają wokół kociołka i wspólnie czarują napój – tańczą i mówią magiczne zaklęcia. |
|
5. | Czarownice rozlewają napój do kubków. |
|
6. | Wróżby w zależności od możliwości psychofizycznych gości. |
|
5. | Magiczne pudełko z żelkami. |
|
6. | Pożegnalne zdjęcie.
Pożegnanie i podziękowanie za wspólną pracę. |
|
Scenariusz Andrzejek opracowała: Joanna Kolenda
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli