Bon dla nauczycieli na laptopy – co warto wiedzieć?

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 28 września 2023 roku.

Ostatnie lata pokazały jak wielkie znaczenie ma edukacja zdalna i możliwość edukowania dzieci przez internet. Aby jednak to było możliwe zarówno dzieci, jak i nauczyciele muszą posiadać odpowiedni sprzęt – laptopa. Przyjęta niedawno ustawa przewiduje wejście w niedługim czasie tak zwanego bonu na zakup laptopa dla nauczycieli. Oznacza to, że nauczyciele dostaną 2500 złotych w bonie, które będą mogli przeznaczyć na zakup laptopa. Co warto wiedzieć o tym programie? Kiedy dokładnie wchodzi on w życie? Jak wybrać odpowiedniego laptopa dla nauczycieli?

  1. Jak wybrać odpowiedni laptop dla nauczyciela – czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu?
  2. Zakup laptopa – jak kupić laptop z bonem dla nauczycieli?
  3. Kto może dostać bon dla nauczyciela na zakup laptopa?
  4. Bon na laptop dla nauczyciela – co trzeba wiedzieć na jego temat?
  5. Ważne daty, o których należy pamiętać – o jakich datach trzeba pamiętać?

Jak wybrać odpowiedni laptop dla nauczyciela – czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Już od października 2023 roku wchodzi bon na laptop dla nauczyciela i wiele osób pracujących w tym zawodzie będzie zastanawiało się nad kupnem odpowiedniego dla siebie sprzętu. Czym zatem kierować się przy wyborze laptopa? Najlepiej, aby był to sprzęt wytrzymały – ponieważ bony mogą być realizowane zaledwie raz na pięć lat. Za pomocą bonu można kupić nie tylko zwykłe urządzenie ale również laptopa przeglądarkowego, inaczej zwanego chromebooka. 

Zakup laptopa – jak kupić laptop z bonem dla nauczycieli?

Laptop zakupiony za pomocą otrzymanego bonu nauczyciel ma służyć nauczycielowi w pracy. Jak jednak kupić ten sprzęt posługując się bonem? Wystarczy szukać odpowiednich ofert, które wyraźnie będą oznaczone, że można je sfinansować właśnie za pomocą bonu. Sam bon łatwo jest z kolei zrealizować. Wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać kod bonu, który został wysłany na adres poczty elektronicznej. Następnie trzeba całą operację potwierdzić za pomocą kodu SMS. 

Kto może dostać bon dla nauczyciela na zakup laptopa?

Kto może dostać bon dla nauczyciela na zakup laptopa? Ministerstwo Cyfryzacji określiło, że z bonu mogą skorzystać nauczyciele zatrudnieni w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Także nauczyciele zatrudnieni w niepublicznych i publicznych szkołach artystycznych. Co ważne osoby zatrudnione w przedszkolach nie dostaną bonu. 

Bon na laptop dla nauczyciela – co trzeba wiedzieć na jego temat?

Istotne jest to, że aby dostać bon, trzeba najpierw złożyć wniosek o jego przyznanie. Bon jest przeznaczony na zakup sprzętu – za dopłatą możesz jednak  kupić sobie droższy model. Bon nie pokryje jednak zakupu ubezpieczenia laptopa i wysyłki, za te elementy musisz zapłacić z własnej kieszeni. Potwierdzeniem zakupu laptopa będzie nie paragon, a faktura konsumencka, na której nie ma nipu. 

Ważne daty, o których należy pamiętać – o jakich datach trzeba pamiętać?

Bon na zakup laptopa to program, który rusza od 1 października 2023 roku. To właśnie wtedy pierwsze bony będą rozdysponowane, na wniosek nauczyciela. Warto jednak pamiętać również o innych, istotnych datach. Laptop dla nauczyciela obowiązuje wyłącznie dla osób, które zostały zatrudnione najpóźniej do dnia 30 września 2023 roku. Osoba, która dostanie bon nie może przebywać na świadczeniu rehabilitacyjnym, na urlopie dla poratowania zdrowia czy na urlopie bezpłatnym. Bon jest wydawany raz na pięć lat, a kupionego w ten sposób laptopa nie można przez pięć lat sprzedać. 

Podsumowując: od początku października roku 2023 nauczycielom będą rozdawane bony opiewające na 2500 złotych, za które kupowane mają być laptopy. Warto wiedzieć, że laptopy te muszą spełniać te same wymagania sprzętowe, co modele, rozdawane czwartoklasistom. Nie można też ich kupić w pierwszym lepszym sklepie, ponieważ wybrani przedsiębiorcy będą wylistowani w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji.

Artykuł sponsorowany – przy współpracy z allegro.pl
Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz