Jak pokonać niepełnosprawność?

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 13 lutego 2016 roku.

„Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!” – recenzja książki Nicka Vujicica

„Wyobraź sobie, że jesteś łyżką, a świat jest garnkiem, w którym przyrządzasz apetyczną potrawę – zamieszaj w nim!”

Nick Vujicic

Nick Vujicic urodził się z fokomelią  – rzadkim schorzeniem genetycznym objawiającym się brakiem kończyn. Rodzice przeżyli szok po urodzeniu chłopca, lekarze bowiem przekonywali ich, że ciąża przebiega prawidłowo. Pogrążyli się na długo w rozpaczy, z której pomogła im wyjść wiara w Boga.

Bez rąk, bez nóg bez ograniczeń! - Nick Vujicic

Bez rąk, bez nóg bez ograniczeń! – Nick Vujicic

Vujicic w swojej książce opowiada o trudnym dzieciństwie ze świadomością odmienności, o mrocznych przeżyciach, zwłaszcza w okresie nastoletnim, kiedy to zwątpił w sens życia i próbował popełnić samobójstwo.

W okresie szkolnym Nick nawiązywał kontakty z kolegami opowiadając, jak radzi sobie z fizycznymi ograniczeniami, co zapoczątkowało jego wystąpienia publiczne w kołach studenckich, grupach kościelnych. Reakcje ludzi pełne emocji i wzruszeń na te wystąpienia, uświadomiły mu, że dzięki swojej inności może dać coś wyjątkowego drugiemu człowiekowi – nadzieję.

Dzięki miłości i wsparciu rodziny, ogromnej determinacji i wewnętrznej duchowej przemianie, Nick odnalazł sens życia pokonując niewyobrażane ograniczenia wynikające z niepełnosprawności. Dzieląc się swoją historią motywuje i inspiruje ludzi do działania wbrew ograniczeniom i napotkanym przeszkodom. Przekonuje, że istnieje nadzieja nawet wtedy, kiedy człowiek nie widzi przed sobą żadnych perspektyw.

Jak pokonać niepełnosprawność?

Mimo ogromnych ograniczeń fizycznych, Nick w dużym stopniu uniezależnił się od innych ludzi – samodzielnie myje zęby, pisze na komputerze, dzięki fizycznym ćwiczeniom i wytrwałości nauczył się pływać, jeździć na deskorolce, grać w golfa, czy pływać na desce.

Obecnie prowadzi aktywne życie, podróżuje po świecie, dociera z przesłaniem nadziei do milionów ludzi dzięki Internetowi, książkom, filmom i publicznym wystąpieniom. Prowadzi własną firmę, udziela się charytatywnie. Jest szczęśliwym mężem i ojcem dwóch synów.

„Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!” to książka nie tylko autobiograficzna, ale także, a może przede wszystkim książka o charakterze silnie motywacyjnym do zmian i działania. Z opisanych tam doświadczeń i wskazówek możemy czerpać wszyscy.

Poznajcie historię niezwykłego Nicka – zachęcamy do lektury książki lub wysłuchania audiobooka.

Pedagogika Specjalna – Portal dla Nauczycieli

Zobacz także teledysk Nicka Vujicica „Something More”:

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz