Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 1 września 2015 roku.
Pośród pomocy dydaktycznych przeznaczonych dla uczniów z problemami rozwojowymi na uwagę zasługuje program Eduterapeutica, pełen różnorodnych i ciekawych ćwiczeń.
Program to prosta, a zarazem atrakcyjna forma pracy. Adresowany jest do dzieci w wieku 4 – 9 lat z zaburzeniami w rozwoju. Jest narzędziem wspierającym profilaktykę, diagnozę oraz terapię w placówkach edukacyjnych i terapeutycznych.
Program składa się z następujących modułów:
- Aplikacja Terapeuty/Nauczyciela – służy do zarządzania procesami i jest połączona z modułem Wstępnej Diagnozy Pedagogicznej.
- Moduły specjalistyczne – Logopedia, Dysleksja, Dyskalkulia.
Podstawą pracy z każdym uczniem jest rzetelnie i profesjonalnie przeprowadzona diagnoza. Korzystając z programu Eduterapeutica, mamy możliwość przeprowadzania diagnozy pedagogicznej oraz specjalistycznej w sposób przyjazny dla ucznia oraz terapeuty. Program umożliwia łatwe zapisywanie wyników diagnozy dla każdego dziecka, a także wydrukowanie takiego dokumentu zarówno bezpośrednio po diagnozie, jak i w dowolnym momencie.
Wstępna diagnoza pedagogiczna przeznaczona dla dzieci od lat pięciu, dokonywana jest za pomocą kwestionariusza zawierającego 12 zagadnień, m.in.: rozwój fizyczny, sprawność ruchowa, spostrzeganie wzrokowe i słuchowe, mowa, pamięć, myślenie, liczenie oraz procesy emocjonalno-społeczne.
Wyniki kwestionariusza są przeliczane i interpretowane w czterech obszarach:
– Dojrzałości Szkolnej
– Orientacyjnej oceny Ryzyka Dysleksji Wzrokowej
– Orientacyjnej oceny Ryzyka Dysleksji Słuchowej
– Orientacyjnej oceny Ryzyka Dyskalkulii.
Dzięki przeprowadzeniu takiej diagnozy możemy ocenić, które dzieci w przedszkolu i szkole wymagają pomocy w wyrównywaniu szkolnego startu oraz którym dzieciom można udzielić pomocy w związku z ryzykiem dysleksji i dyskalkulii. Ma to kluczowe znaczenie w zapobieganiu późniejszym niepowodzeniom szkolnym.
Jeżeli wykupimy specjalistyczne moduły, dostępne będą także narzędzia do przeprowadzenia diagnozy specjalistycznej w zakresie logopedii, dysleksji i dyskalkulii.
Po dokonaniu diagnozy, pedagog planuje sesje terapeutyczne dla ucznia wyznaczając odpowiednie zestawy ćwiczeń.
Mamy do dyspozycji:
– ćwiczenia komputerowe
– ćwiczenia wykonywane na wydrukowanych arkuszach – kartach pracy
– ćwiczenia wykonywane w oparciu o wydrukowane poradniki.
Ćwiczenia komputerowe dzielą się na trzy poziomy trudności: łatwy, średni i trudny. W ten sposób istnieje możliwość dostosowania skali trudności do aktualnego poziomu ucznia. Grafika zastosowana w ćwiczeniach jest przejrzysta i czytelna dla dziecka.
Dostępne w programie karty pracy wspomagają naukę czytania, pisania i liczenia. Przykładowe karty pracy do zapoznania się i pobrania znajdziecie tutaj: http://pedagogika-specjalna.edu.pl/pomoce-edukacyjne/karty-pracy-wspomagajace-nauke-czytania-pisania-i-liczenia/
Na rynku dostępny jest także program Eduterapeutica do rozpoznawania, wspierania i terapii problemów rozwojowych uczniów gimnazjum (dysgrafia, dysortografia, dysleksja, dyskalkulia).
Wydawcą programów Eduterapeutica jest spółka pwn.pl.