Aktywnie i kreatywnie na świeżym powietrzu – pomysły na zabawy i aktywności dla dzieci

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 1 lipca 2023 roku.

Okres lata i wakacji to idealna okazja do podejmowania wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Dni stają się coraz dłuższe, słoneczna pogoda zachęca do działania, a wolny, wakacyjny czas sprzyja kreatywnym pomysłom. Ruch na świeżym powietrzu jest niezwykle istotny dla dzieci – nie tylko wspomaga ich rozwój psychoruchowy i wpływa korzystnie na odporność, ale także pozwala spożytkować drzemiącą w dzieciach energię. Jeśli poszukujesz ciekawych propozycji na aktywności dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, mamy dla Ciebie 10 pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu.

Balonowa siatkówka

To zabawa skierowana dla małych i dużych, która przynosi wiele śmiechu i wymaga nie lada sprytu. Do jej przeprowadzenia potrzebujemy: ręczniki plażowe, balony wypełnione wodą oraz długą skakankę do wydzielenia pól dla drużyn (opcjonalnie można w tym celu wykorzystać kredę i nią narysować pola). W zabawie uczestników dzielimy na 2-osobowe zespoły. Jeden z nich zajmuje jedno wyznaczone pole, drugi zespół drugie. Uczestnicy stają naprzeciwko siebie, łapiąc ręcznik za rogi. Na ręczniku umieszczamy balon wypełniony wodą. Zadaniem każdej z drużyn jest wybicie balonu na ręczniku i przerzucenie go na pole przeciwnika. Drużyna przeciwna usiłuje złapać lecący na ich pole balon w ręcznik i z powrotem przerzucić go na drugie pole.

Malowanie mrożonymi farbami

Idealna propozycja na upalnie dni. Na zewnątrz przygotowujemy stoliki z dużymi arkuszami papieru (np. w rolce) oraz mrożone farby. Przygotujemy je, łącząc płynne barwniki z wodą i zamrażając w foremkach, służących do mrożenia kostek lodu (lub innych małych pojemniczkach). Aby możliwe było chwytanie farb i rysowanie nimi, przed zamrożeniem, w każdej foremce umieszczamy pionowo drewniane patyczki. Tak przygotowane foremki umieszczamy w zamrażalniku na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Wyjmujemy je z foremek i gotowe – świetna zabawa gwarantowana!

Malowanie farbami na materiale

Do przeprowadzenia tej zabawy potrzebujemy dużą ilość jednolitych materiałów (np. prześcieradeł), które rozwieszamy na zewnątrz przy użyciu linek, np. między drzewami. Do malowania przygotowujemy kilka różnych akcesoriów: pędzle, gąbki, małe butelki ze spryskiwaczem oraz różnokolorowe farby. Malowanie na materiale może się odbywać według indywidualnych pomysłów dzieci lub ściśle określonego tematu, np. malowanie krajobrazu, autoportretu.

Ogrodowy tor przeszkód

Gratka dla wszystkich fanów sportu. Wystarczy ogród czy niewielkie boisko oraz kilka akcesoriów, aby stworzyć prawdziwe sportowe rozgrywki. Na torze przeszkód pojawić się mogą takie konkurencje jak: rzut do celu (np. wiaderka, miski czy hula hop), przechodzenie przez szarfy, okrążanie pachołków, przechodzenie pod lub nad tyczką czy klasyczne przenoszenie piłeczki umieszczonej na łyżce.

Gry terenowe

To rodzaj zabawy, która z roku na rok zyskuje na popularności. Można ją bowiem zrealizować zarówno w centrum miasta, w lesie, na polanie czy placu zabaw. Jak przygotować samodzielnie grę terenową dla najmłodszych? Przede wszystkim wyznacz trasę, po której będziecie się poruszać. Następnie przygotuj mapki, które wręczysz uczestnikom zabawy. Ale to nie wszystko! Należy pamiętać o zagadkach i zadaniach do wykonania, których uczestnicy będą poszukiwać, przemierzając wyznaczoną drogę.

Aktywny spacer – Poszukiwacze darów natury

Codzienny spacer wcale nie musi być nudny! Wystarczy zamienić się w poszukiwaczy darów natury. Jak to zrobić? To bajecznie proste. Wystarczy przygotować ilustrowane karty pracy ze skarbami, które dzieci mają znaleźć lub zaobserwować podczas spaceru – mogą to być np. białe kwiaty, niewielki kamyk, motyl, mrowisko, dzięcioł, wiewiórka czy czterolistna koniczyna.

Puszczanie dużych baniek mydlanych

Które dziecko nie lubi baniek mydlanych? Otóż to! A te w rozmiarze XXL potrafią zrobić na najmłodszych piorunujące wrażenie. Wystarczy miska z płynem do baniek (lub samodzielnie przygotowany roztwór) oraz różnego rodzaju akcesoria: kije ze sznurkiem, obręcze lub małe paletki z otworami. Świetna zabawa gwarantowana!

Stworzenie własnego mini ogródka

Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie roślin? Oczywiście wiosną i latem. Stworzenie swojego własnego mini ogródka czy „zielonego parapetu” to idealna propozycja dla dzieci, które lubią kontakt z naturą. Mogą to być zioła lub kwiaty doniczkowe, którymi dzieci będą opiekować się latem – podlewać, usuwać suche liście, nawozić.

Piknik na łonie natury

Ciepłe, letnie dni, to idealna pora na zorganizowanie pikniku. Przygotujcie koc oraz kosz piknikowy wypełniony smakołykami (może wykonanie wspólnie owocowej sałatki czy orzeźwiającego smoothie będzie dobrym pomysłem?). Warto zabrać ze sobą sprzęt sportowy – zestaw do badmintona, frisbee, skakanki lub piłki – które pozwolą aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Grupowe zabawy ruchowe na świeżym powietrzu

Zaczarowany las

Kilkoro uczestników zabawy ustawiamy na wyznaczonym do zabawy boisku w równych odległościach od siebie (pełnią oni role drzew w lesie), pozostałym uczestnikom zabawy zawiązujemy oczy. Ich zadaniem jest przejście przez „zaczarowany las”, nie dotykając po drodze żadnego z drzew.

Woda i ląd

Na boisku, liną lub długą skakanką, wyznaczamy „wodę” i „ląd”. Dzieci stają na lądzie, na hasło prowadzącej przeskakują do wody, na komendę „ląd” wracają na ląd. Osoby, które się pomylą, odpadają z zabawy. Można wprowadzić małe utrudnienie zabawy np. dwukrotnie powtarzając tę samą komendę, aby zmylić uczestników.

Bibliografia:

  • Vademecum Animatora. Kompendium zabaw animacyjnych. 150 zabaw na każdą okazję; Centrum Akson 2016.
  • doświadczenia własne

Aktywności i zabawy na świeżym powietrzu opracowała: Aneta Suchecka

Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz