Świętujecie Światowy Dzień Ziemi?

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 2 kwietnia 2015 roku.

Zbliża się dzień 22 kwietnia, a z nim kolejne święto Ziemi. To doskonały czas na promowanie wśród dzieci i młodzieży postaw proekologicznych. Pozostało już niedużo czasu, pora zacząć przygotowania. W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmi: „Z energią zmieńmy źródła”.

dzień-ziemiW wielu polskich szkołach mają miejsce obchody Światowego Dnia Ziemi. Warto wykazać się kreatywnością i zorganizować ten dzień tak, by pozostawił w świadomości uczniów trwały ślad i przyczynił się do wyrabiania ekologicznych nawyków. A oto kilka pomysłów na zielone świętowanie. Zachęcamy do zbierania odpadów, np. baterii, puszek, papieru, plastikowych butelek. W zamian można obdarować dzieci sadzonkami roślin, np. bratkami lub nasionami kwiatów. Wiele szkół praktykuje corocznie spacer po najbliższej okolicy połączony ze zbieraniem śmieci. Pamiętajmy, aby na taką przechadzkę zabrać plastikowe worki i rękawice ochronne. Na korytarzu można ustawić kolorowe kosze zachęcając do segregacji szkolnych śmieci – edukacji o segregowaniu odpadów nigdy nie za wiele.

Ciekawym pomysłem jest zorganizowanie warsztatów lub konkursów o tematyce ekologicznej, np. na tworzenie rzeźby z materiałów do recyklingu, napisanie wiersza lub życzeń dla Ziemi, zrobienie fotografii przyrodniczej. Pokaz ekologicznej mody – czemu nie? Happeningi, np. przejście najbliższymi ulicami z transparentami ekologicznymi, rozdawanie ulotek okolicznym mieszkańcom także mile widziane. Oczywiście można zaprezentować przedstawienie teatrzyku ekologicznego, przygotować scenki lub śmieszne skecze. Zorganizujcie w tym dniu wycieczkę do lasu, parku, na łąkę, by pokazać dzieciom wartość i piękno otaczającej nas przyrody. Wsłuchajcie się w odgłosy zwierząt, poczujcie zapachy wiosny, sfotografujcie ciekawe okazy lub zjawiska natury.

Warto pomyśleć o odświętnych dekoracjach szkoły i o okazjonalnych znaczkach noszonych na ubraniach – zaprojektowanych i wykonanych wcześniej przez uczniów. Nie należy zapominać o miłej atmosferze i dobrej zabawie! Możliwości jest naprawdę dużo, skorzystajmy więc z okazji i bądźmy EKO!

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz