Konspekt zajęć dla dzieci głęboko niepełnosprawnych intelektualnie

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 29 maja 2017 roku.

Tytuł: „Doświadczam nowych wrażeń” – stymulacja zmysłu smaku, dotyku i zapachu za pomocą zróżnicowanych bodźców.

Cele:

 • Rozbudzanie czucia powierzchniowego i czucia głębokiego
 • Rozwijanie komunikacji pozawerbalnej (za pomocą mowy ciała, języka emocji i różnego rodzaju bodźców)
 • Poprawa wrażliwości warg oraz języka
 • Rozwijanie aktywności własnej uczniów
 • Stymulacja polisensoryczna (wzrokowa, słuchowa, dotykowa
  i smakowa)
 • Tworzenie sytuacji, w których uczeń poznaje najbliższe otoczenie

Organizacja zajęć

1.    Zajęcia wstępne (przywitanie)

Nauczyciel puszcza muzykę relaksacyjną („Wiosna”). Następuje indywidualne przywitanie się z każdym z uczniów poprzez wymówienie głośno imienia każdego z nich oraz delikatne pogłaskanie ucznia twarzy w sposób akceptowany przez nie. Następnie zakłada uczniom fartuszki.

2. Przebieg zajęć (zabawa paluszkowa) s. 38 Bogdanowicz  

A. Nauczyciel zapoznaje ucznia z dotykiem rąk oraz dłoni z jednoczesnym wymawianiem nazwy poszczególnych części ciała oraz funkcji jaką one pełnią:

 • To są moje ręce – nauczyciel dotyka ręce ucznia
 • Ręce ciężko pracują– nauczyciel kołysze rękoma ucznia w różne strony
 • To są moje dłonie – delikatny masaż dłoni
 • Dłonie dużo dotykają – nauczyciel pokazuje uczniowi misę z różnymi „darami lasu”- szyszki, liście, patyczki, orzechy itp. i zachęca ucznia do zapoznania się poprzesz wzrok, dłonie oraz węch z przedmiotami znajdującymi się w misce. Obserwuje reakcję ucznia na stymulację wzrokowo-węchowo-dotykową;

„Dwie rączki się spotkały-więc się rączki przywitały

Najpierw zaklaskały, później się pogłaskały

Mocno się ściskały, bo się nie widziały

Jak się przywitały, no to pogadały

Gdy się pogłaskały, to się żegnać zaczynały-znowu zaklaskały

Znów się pogłaskały

Mocno się ściskały – a na koniec pomachały…”

B. Nauczyciel podchodzi kolejno do każdego ucznia i prezentuje mu mąkę (wysypaną w misce). Następnie podchodzi kolejno do uczniów i zapoznaje ich z produktem (dotyka odrobiną mąki policzka dziecka, nastawia do powąchania, posypuje nią wierzch jego dłoni a następnie zanurza dłonie dziecka do miski z mąką). Obserwuje reakcję ucznia na stymulację czuciowo-dotykową;

Nauczyciel pokazuje kolejno uczniom drugi produkt naturalny –groch/fasolę (wysypaną na misce). Również  zapoznaje uczniów z grochem dotykając nim dłonie ucznia a następnie zachęca je do zapoznania się z produktem poprzez zapach i dotyk. Obserwuje reakcję ucznia na stymulację czuciowo-dotykową.

C. Nauczyciel zapoznaje uczniów z „klockami” dydaktycznymi o gładkiej i miękkiej powierzchni (metal, linoleum, futerko z miękkiego włosia), podchodzi kolejno do uczniów dotyka o pociera nim policzków dziecka, następnie pociera jego ręce i dłonie. Jednocześnie zachęca  ucznia do potrzymania przedmiotu w rękach.

Nauczyciel demonstruje kolejno uczniom drugi klocek dydaktyczny o powierzchni chropowatej i szorstkiej (papier ścierny, gąbka). Następnie podchodzi po kolei do uczniów i zapoznaje ich z przedmiotem przesuwając klocki po twarzy, rękach i palcach dziecka. Jednocześnie zachęca  ucznia do potrzymania przedmiotu w rękach. Obserwuje reakcję ucznia na stymulację czuciowo-dotykową.

D. Nauczyciel pokazuje kolejno uczniom naturalną roślinę o śliskiej powierzchni (np. szczypior, nać pietruszki), następnie podchodzi kolejno do uczniów i zachęca je do zapoznania się z przedmiotem poprzez zapach (powąchanie rośliny) i dotyk (głaskanie oburącz szczypiorku). Obserwuje reakcję ucznia na stymulację węchowo-czuciowo-dotykową.

Nauczyciel demonstruje kolejno uczniom inną roślinę o szorstkich liściach (np. Bazylia, Rozmaryn), podchodzi kolejno do uczniów i zachęca je do powąchania pachnącej rośliny i „pogłaskania” palcami lub całą dłonią rośliny. Obserwuje reakcję ucznia na stymulację węchowo-czuciowo-dotykową.

E. Nauczyciel demonstruje kolejno uczniom materiał sztuczny gładki (styropian), przesuwa nim po twarzy i dłoniach ucznia i zachęca go do potrzymania i manipulowania przedmiotem.

Następnie nauczyciel pokazuje uczniom innym materiał sztuczny szyszkę, dotyka nią twarzy, dłoni i palców dziecka oraz zachęca do potrzymania przedmiotu.

F. Nauczyciel daje uczniom kolejno do skosztowania pokarm o konsystencji płynnej i stałej oraz zachęca do skosztowania. Obserwuje reakcję dziecka.

G. Nauczyciel puszcza muzykę relaksacyjną („Fale Oceanu)”.

 • Nauczyciel podaje kolejno uczniom miskę z chłodną/zimną wodą zachęcając dzieci do „zapoznania” się z „przedmiotem natury” poprzez wzrok i dotyk. Następnie spryskuje ucznia chłodną wodą ze spryskiwacza do kwiatów, obserwując jego reakcję na stymulację dotykową.
 • Nauczyciel podaje uczniom miskę z ciepłą wodą i znowu pomaga zapoznać się dzieciom z wodą poprzez wzrok dotyk (ewentualnie zapach) – zanurza dłonie ucznia w wodzie, ochlapuje je itp. Następnie spryskuje ucznia ciepłą wodą, obserwując jego reakcję na stymulację dotykową.
3.    Zakończenie
 • Nauczyciel wyciera twarz/dłonie uczniów ręcznikiem
 • Nauczyciel pomaga uczniom zrzucić fartuszki
 • Nauczyciel wyłącza muzykę

 Materiały dydaktyczne:  kaseta audio z muzyką relaksacyjną, jabłko, kostki lodu, „klocki dydaktyczne”, lampka ze świeczką, spryskiwacz do kwiatów, miski, chusteczka, ręcznik, fartuszki, tacki, serwetki

Metody:

 • Metoda dwuczłowieka wg S. Kowalika
 • Stymulacja polisensoryczna
 • Elementy masażu i muzykoterapii
 • Elementy metody metody Pomocnych Dłoni wg F. Affolter

Literatura

 • Frohlich: Stymulacja od podstaw, Warszawa 1998.
 • Affolter: Spostrzeganie, rzeczywistość, język”, Warszawa 1997.
 • Kielin (red.), Rozwój daje radość, Gdańsk 1999.
 • Miosga „Pomóż mi być – komunikacja i stymulacja zmysłowa osób
  ze znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną”, Kraków 2005.
 • Piszczek, Terapia zabawą – Terapia przez sztukę, Warszawa 1997.

 

Autor: Joanna Jankowska   

Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz