Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 15 lutego 2018 roku.
Scenariusz zajęć edukacji zdrowotnej
dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
Temat: „Bawimy się kolorami” – rozwijanie zdolności motorycznych przez zabawy i gry ruchowe
Czas: 30 minut
Środki dydaktyczne: kolorowe woreczki, kartoniki z podstawowymi kolorami, różnokolorowe tyczki i kapturki, ławka gimnastyczna
Metody pracy: praktycznego działania, zabawowa
Cele główne
- Rozwijanie zdolności motorycznych
- Doskonalenie umiejętności współdziałania
- Rozwijanie aktywności ruchowej
Cele w kategorii ucznia
- Dziecko jest aktywne w trakcie zajęć
- Uczeń rozpoznaje i dobiera podstawowe kolory
- Uczeń przyjmuje prawidłową pozycję postawy ciała
- Uczeń ustawia się w poleconym szyku ćwiczeń
Przebieg zajęć
`1. Część wstępna
Czynności nauczyciela i dzieci
|
Uzasadnienie poczynań nauczyciela
|
1. Nauczyciel prosi dzieci o ustawienie się w szeregu i wita się z nimi poprzez podanie ręki
2. Marsz po określonym torze, unoszenie ramion, bokiem, przodem, zmiana tempa marszu na określony sygnał nauczyciela |
Organizacja lekcji, zachęcenie do aktywnego udziału w zajęciach, rozgrzewka
Kształtowanie prawidłowej pozycji postawy ciała
Rozwijanie aktywności ruchowej
|
- Część główna
Czynności nauczyciela i dzieci
|
Uzasadnienie poczynań nauczyciela
|
Nauczyciel zaprasza dzieci do udziału w zabawach ruchowych
– „Kolorowe szarfy” w której zadaniem uczniów jest przebiegnięcie na drugi koniec sali gimnastycznej i dopasowanie odpowiedniego koloru szarfy do kartonika z tym samym kolorem przymocowanego do drabinek – „Znajdź właściwy kolor”, nauczyciel rozstawia sześć tyczek w różnych kolorach, zadaniem dzieci jest jak najszybciej dobiec do tyczki i założyć na nią odpowiedni kolor kapturka poprawnie nazywając otrzymany kolor – „Kolorowe woreczki”, zabaw polega na wybraniu przez uczniów z koszyka dowolnego koloru woreczka i przemaszerowaniu wzdłuż sali z woreczkiem na głowie, tak aby woreczek nie zleciał z głowy |
Rozwijanie zdolności motorycznych
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania podstawowych kolorów
Kształtowanie prawidłowej pozycji postawy ciała
|
- Część końcowa
Czynności nauczyciela i dzieci
|
Uzasadnienie poczynań nauczyciela
|
1. Nauczyciel prosi uczniów aby usieli na ławce gimnastycznej i rozdaje im kolorowe woreczki, zadaniem dzieci jest podrzucić otrzymany woreczek do góry. W kolejnym etapie zabawy nauczyciel prosi dzieci aby wymieniły się nawzajem swoimi woreczkami i określiły kolor woreczka jaki dostały.
2. Nauczyciel prosi uczniów aby siedząc na ławce wykonywali ćwiczenia oddechowe, na wdech dzieci podnoszą ręce do góry a na wydech opuszczają na dół 3. Nauczyciel dziękuję za udział w zajęciach, udziela pochwały i żegna się z dziećmi |
Doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie
Utrwalenie nazw podstawowych kolorów
Kształtowanie prawidłowej pozycji postawy ciała, wyciszenie
|
Autor: Justyna Zięba – Pietraś
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli