Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 1 czerwca 2018 roku.
Temat: Czym się odżywiamy?
Scenariusz lekcji przyrody w zespole klasowym IV-V szkoły podstawowej
Cel główny lekcji: Jakie składniki odżywcze występują w pokarmach?
Cele operacyjne lekcji (w kategorii ucznia)
Po lekcji uczeń:
- wymienia składniki pokarmowe znajdujące się w potrawach (białka, tłuszcze, cukry, wodę i sole mineralne oraz witaminy);
- dzieli składniki pokarmowe na budulcowe (białka i sole mineralne), energetyczne (cukry i tłuszcze), regulujące różne procesy (witaminy, woda);
- podaje co najmniej po trzy przykłady produktów spożywczych, które są źródłem poszczególnych składników pokarmowych;
- wymienia choroby związane z nieprawidłowym odżywianiem się (próchnica, otyłość, krzywica, choroba wieńcowa);
- analizuje piramidę zdrowego żywienia;
- wyjaśnia, dlaczego prawidłowe odżywianie jest konieczne dla normalnego funkcjonowania organizmu człowieka.
Metody i techniki pracy: metaplan, analiza piramidy zdrowego żywienia, dyskusja, prezentacja metaplanu.
Formy pracy: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: plansza z piramidą zdrowego żywienia, podręczniki, arkusze papieru, kolorowe mazaki.
Czas realizacji: 45 minut
Przebieg lekcji
-
CZEŚĆ WSTĘPNA
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
– Przygotowuje uczniów do
nowego tematu, stawiając pytania. – Informuje, że na dzisiejszej lekcji będziemy szukać składników pokarmowych w różnych produktach. – Dowiemy się, co należy jeść, aby odżywiać się zdrowo. |
– Przypomina z ostatniej lekcji,
składniki pokarmowe znajdujące się w potrawach. – Dzieli składniki pokarmowe na budulcowe, energetyczne i regulujące. |
-
CZĘŚĆ GŁÓWNA
Czynności nauczyciela:
- Podaje temat lekcji na tablicy.
- Dzieli klasę na kilkuosobowe grupy i rozdaje materiały dydaktyczne.
- Rozdaje grupom arkusze papieru, na których powstanie plakat (czas wykonania 20 minut).
- Kieruje pracą uczniów, pomaga im w pracy.
- Nauczyciel zbiera propozycje najczęściej powtarzające się w grupach i zapisuje je na arkuszu papieru zawieszonym na tablicy.
- Wraz z uczniami przeprowadza analizę plakatu:
Co lubimy jeść?
Pyta czy to co chętnie jemy jest zdrowe?
Jakie mogą być skutki spożywania nadmiernej ilości cukrów, tłuszczów, konserwantów, braku w diecie witamin?
Dlaczego to jemy?
Zwraca uwagę uczniów na reklamę, która często nie mówi prawdy o reklamowanym produkcie.
Co powinniśmy jeść?
Odwołuje się do planszy z piramidą zdrowego żywienia.
Pyta, które produkty są źródłem białek, tłuszczów, cukrów i soli mineralnych?
Czynności uczniów:
- Zapisują temat lekcji w zeszycie.
- Uczniowie w wyniku dyskusji w grupach tworzą plakat.
- W chmurce zapisują temat i dzielą plakat na trzy obszary:
co lubimy jeść ?
dlaczego to lubimy jeść?
co powinniśmy jeść?
- Wybrany przez nauczyciela lider prezentuje efekty pracy grupy:
To, co jemy codziennie, często nie jest zdrowe, gdyż zawiera dużą ilość tłuszczów, cukrów, nie zawiera witamin. Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów i tłuszczów prowadzi do wielu chorób np. próchnicy, otyłości, chorób wieńcowych. Brak witamin prowadzi do utraty odporności organizmu. Piramida informuje nas, które produkty i jak często, powinniśmy jeść, aby dostarczyć niezbędnych dla naszego organizmu składników pokarmowych.
- Uczniowie szukają poszczególnych składników pokarmowych w produktach, które przedstawia piramida.
Źródłem białka jest: mleko i jego przetwory, ryby, mięso.
Źródłem cukrów są: pieczywo, kasze, owoce.
Źródłem tłuszczów: masło, olej, orzechy.
Źródłem soli mineralnych: warzywa i owoce, grzyby, ciemne pieczywo.
-
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Czynności nauczyciela:
- Zadaje pytania w celu sformułowania wniosków,
- Czy ważne jest prawidłowe odżywianie?
- Zadaje pracę domową.
W zeszycie ułóż całodzienne menu, starając się, aby znalazły się w nim wszystkie potrzebne organizmowi składniki pokarmowe.
Czynności ucznia:
Prawidłowe odżywianie się jest ważne ponieważ ma wpływ na nasz stan zdrowia, samopoczucie, chęć do pracy i nauki.
Uczniowie wysnuwają wnioski i zapisują w dolnej części plakatu.
- Codziennie powinniśmy spożywać produkty zbożowe, mleczne, warzywa i owoce, mięso (ryby),wodę mineralną i soki.
- Zawierają one niezbędne dla organizmu składniki pokarmowe.
- Prawidłowe odżywianie ma wpływ na stan zdrowia, nasze samopoczucie, chęć do pracy i nauki.
Scenariusz lekcji przyrody „Czym się odżywiamy?” opracowała: Katarzyna Heller
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli