Scenariusz zajęć w klasie pierwszej „Piłka” – prawidłowa wymowa i nauka pisania litery „P, p”

Opublikowano: 5 września 2018 roku

Grupa wiekowa – pierwsza klasa szkoły podstawowej.

Temat: ”Piłka”- prawidłowa wymowa i nauka pisania litery „P, p”.

Cele ogólne:

• nauka pisania
  • ćwiczenie pamięci
  • doskonalenie analizy słuchowej
  • używanie liczebników porządkowych
  • doskonalenie umiejętności matematycznych
  • rozwój mowy
  • czytanie globalne
  • organizacja samodzielnej pracy
  • ćwiczenie koordynacji ruchowo-wzrokowej

Cele szczegółowe

Uczeń:

• uważnie słucha tekstu literackiego
  • rozumie czytany przez nauczyciela tekst
  • poprawnie liczy w zakresie 10
  • posługuje się liczebnikami porządkowymi
  • rozróżnia różne wzory
  • wykonuje rzut do celu piłką i poprawnie ją łapie
  • prawidłowo ustawia się w parach i w rzędzie

Metody pracy: słowna, zajęć praktycznych, ruchowa

Formy pracy: grupowa, indywidualna

Pomoce dydaktyczne: tekst literacki wiersza „Dziesięć piłek” Anny Łady-Grodzickiej, przygotowane w kopertach zestawy dla dzieci – po 10 kółek, wycięte wzory do dekoracji piłek lub naklejki, klej, piłka duża, małe piłeczki, wiklinowy kosz, kartka A4

Przebieg zajęć

Powitanie uczniów i zapoznanie ich z tematem zajęć.

Nauczyciel  rozdaje przygotowane zestawy w kopertach każdemu uczniowi, następnie dzieci wyciągają i układają dziesięć kółek i resztę przygotowanych wzorów do dekoracji piłek, zadaniem dzieci jest policzenie, czy liczba piłek się zgadza i zorganizowanie miejsca pracy.

Dzieci uważnie słuchają czytanego przez nauczyciela wiersza i starają się zapamiętać, co było na każdej z piłek. Nauczyciel zadaje pytania, co było na pierwszej, drugiej i kolejnej piłce. Dzieci przyklejają naklejki, a nauczyciel dogląda przebiegu prac w klasie i podpowiada, tak aby każde dziecko prawidłowo ukończyło to zadanie.

Nauczyciel prosi o ustawienie się w pary, a następnie ustawia dzieci na przeciwko siebie w odstępach 3-4 kroków, dzieci najpierw wypowiadają głoskę ”p”, a następnie rzucają piłkę zygzakiem i z powrotem.

„Słownik wyrazów”- dzieci ustawiają się w rzędzie i rzucają małe piłeczki do wiklinowego kosza, a przed rzutem podają słowo zaczynające się na „p”, nauczyciel zapisuje wszystkie słowa na kartce, tworząc słownik, w razie konieczności podpowiada dziecku.

Uczniowie  siadają w ławkach i piszą w kartach pracy małe i duże „p”, następnie piszą całe słowo piłka.

Sylaby – utrwalenie wyrazów ze słownika, wyklaskiwanie sylab, liczenie sylab

Głoskowanie – wybrane wyrazy ze słownika dzieci dzielą na głoski, liczenie głosek

Układamy krzyżówkę – do  wyrazu poniedziałek – wpisanego pionowo dobieramy wyrazy na literę ”p” pasujące do krzyżówki – zadanie wykonuje cała klasa

POLSKA
 POCIĄG
PANDA
 PIŁKA
 PERON
PODRÓŻ
POZIOMKA
 PIESEK
 PAW
 PŁOT
 PESTKA
POKEMON

Plac zabaw – nauczyciel dziękuje za zajęcia i zaprasza dzieci na plac zabaw.

Scenariusz zajęć w klasie pierwszej opracowała: Marzena Sokołowska-Toczyńska

WSB Opole Pedagogika

Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli