Znane osoby z niepełnosprawnościami – scenariusz zajęć dla uczniów szkoły podstawowej

Opublikowano: 22 stycznia 2024 roku.

Temat zajęć: Znane osoby z niepełnosprawnościami.

Data: 24.10.2022 r.
Prowadzący:
Klasa: 5b

Cel ogólny:

• kształtowanie u dzieci otwartości i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnościami

Cele szczegółowe – uczeń:

• wymienia znane osoby niepełnosprawne
  • postrzega osoby niepełnosprawne jako ludzi w pełni wartościowych, o takich samych potrzebach i zainteresowaniach
  • wie, że pomimo niepełnosprawności, można osiągnąć sukcesy w życiu
  • akceptuje osoby niepełnosprawne
  • współpracuje w grupie
  • wypowiada się na określony temat

Metody pracy:

• praca z tekstem
  • prezentacja
  • ewaluacyjna – Kciuki

Formy pracy:

• grupowa zróżnicowana

Środki dydaktyczne:

kolorowe kartki A4 techniczne, nożyczki, klej, kredki, mazaki, małe karteczki na zagadki, pojemniczek z losami (imię i nazwisko sławnej osoby po 2 karteczki), rozsypanka informacji i zdjęć, teksty o znanych niepełnosprawnych osobach

Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczniów, losowanie grup i przedstawienie tematu zajęć.
  2. Uczniowie siadają przy przygotowanych wylosowanych stanowiskach. Każda grupa składa się z dwóch osób i ma inny tekst, lecz takie same zadania do wykonania.
  3. Omówienie przebiegu pracy: dzieci zapoznają się z tekstem, który otrzymały, następnie wykonują plakat na temat znanej osoby niepełnosprawnej. Na plakacie zamieszczają informacje z przygotowanych rozsypanek (zdjęcie osoby, datę urodzenia, z czego słynie, jaką ma niepełnosprawność, jak sobie radzi w życiu).
  4. Przygotowanie przez każdą z grup zagadki dotyczącej omawianej osoby.
  5. Prezentacja wykonanych plakatów.
  6. Rozwiązywanie zagadek przygotowanych przez dzieci.
  7. Podsumowanie zajęć i ewaluacja (Kciuki – dzieci za pomocą kciuków uniesionych do góry lub w dół określają, czy zajęcia podobały się, czy nie).

Autorka: Beata Madalińska-Dębska – Czytelniczka Portalu