Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 29 marca 2020 roku.
Temat: Utrwalanie mnożenia i dzielenia w zakresie 100 – ćwiczenia procesów poznawczych.
Imię i nazwisko prowadzącego:
Katarzyna Pawłowska
Czas trwania: 60 min.
Cele ogólne:
- Doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia w zakresie 100.
- Rozwijanie logicznego myślenia.
- Usprawnianie pamięci i koncentracji uwagi.
- Podniesienie samooceny ucznia oraz jego motywacji do pracy.
Cele szczegółowe – uczeń:
- Głośno czyta ze zrozumieniem.
- Doskonali spostrzegawczość wzrokową poprzez układanie tabliczki mnożenia.
- Koncentruje się podczas wykonywania zadania – stara się nie komentować.
- Dokonuje obliczeń pamięciowych w zakresie 100.
- Przestrzega zasad podczas gry, czeka na swoją kolej.
- Rozwija procesy myślowe związane z analizą, syntezą i wnioskowaniem.
- Zna kolejność wykonywania działań.
- Potrafi obliczyć działanie z resztą.
- Dokonuje podsumowania swojej pracy podczas zajęć.
Środki dydaktyczne:
plan zajęć, Tetris – układanka, karty do gry „Tabliczka mnożenia” i „Ja mam, Ty masz”, zagadki matematyczne do losowania, karteczki z działaniami i karty do Binga matematycznego, kartka do zapisywania działań i mazak ścieralny, komputer i tablica interaktywna z dostępem do aplikacji internetowej Learning Apps – Dzielenie z resztą, mazaki kolorowe, brudnopis, pudełka na zadania, karta Teraz – Potem, karta z Niedokończonymi Zdaniami, Karta Oceny Pracy Ucznia.
Cele kształcenia z podstawy programowej:
IV. Obszar poznawczy:
5) Umiejętność rozumienia podstawowych pojęć i działań matematycznych.
7) Umiejętność czytania prostych tekstów matematycznych, np. zadań tekstowych, łamigłówek i zagadek, symboli.
Wymagania szczegółowe z podstawy programowej:
I. Edukacja polonistyczna:
1.1. – słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela;
1.2. – wykonuje zadanie według usłyszanej instrukcji; zadaje pytania w sytuacji braku rozumienia lub pewności zrozumienia słuchanej wypowiedzi.
II. Edukacja matematyczna:
3.1. – wyjaśnia istotę działań matematycznych oraz związki między nimi; korzysta intuicyjnie z własności działań;
3.3. – mnoży i dzieli w pamięci w zakresie tabliczki mnożenia;
4. 1. – analizuje i rozwiązuje zadania tekstowe proste, dobiera rozwiązanie, opisuje rozwiązanie za pomocą działań;
6.8. – wykorzystuje gry logiczne do rozwijania umiejętności myślenia logicznego, rozumienia zasad.
Metody:
praktyczne – ćwiczebne, aktywizujące – gry dydaktyczne, programowane – z użyciem komputera, elementy Metody Denissona
Forma:
indywidualna
Przebieg:
- Powitanie ucznia, stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery podczas zajęć. Zapoznanie z tematem zajęć.
- Sowa – ćwiczenie poprawiające uwagę, pamięć i percepcję, matematyczne wyliczenia.
- Głośne czytanie planu przebiegu zajęć rewalidacyjnych.
- Tetris – układanie tabliczki mnożenia.
- „Tabliczka Mnożenia” – gra spostrzegawcza. Dobieranie w pary działania z wynikiem. Zapisywanie działania odwrotnego na karcie.
- Gra matematyczna „Ja mam, Ty masz”.
- Zagadki matematyczne – trening myślowy – rozwiązywanie zadań i zagadek matematyczno-logicznych.
- Bingo matematyczne – kolejność wykonywania działań.
- Dzielenie z resztą – dobieranie par.
- Podsumowanie: Ocena pracy ucznia i „Dokańczanie zdań”.
Autor: Katarzyna Pawłowska – Czytelniczka Portalu