Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 17 lutego 2018 roku.
Rozwijanie sprawności manualnej – scenariusz zajęć dla dzieci z zaburzeniami rozwoju ruchowego
Diagnoza:
- leworęczność z dominacją lewego oka, lewego ucha i lewej nogi,
- słaba sprawność manualna,
- wolne tempo pracy.
Czas zajęć – 30 min
CEL OGÓLNY:
- doskonalenie płynności i precyzji ruchów rąk.
CELE TERAPEUTYCZNE:
- kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała,
- rozwijanie sprawności manualnej.
Metody:
- praktyczne działanie.
Środki dydaktyczne:
- kartki z bloku,
- kredki pastele,
- magnetofon i płyta z muzyką marszową,
- ołówki , nożyczki,
- arkusz szarego papieru.
Przebieg zabaw i ćwiczeń
1. Powitanie – dziecko wita się z panią podając prawą rękę, stykając się lewymi kolanami, stykając się plecami.
2. Ćwiczenie w orientacji własnego ciała – śpiewanie piosenki z pokazywaniem:
Głowa, ramiona,
kolana, pięty, 3x
Głowa, ramiona,
kolana, pięty,
oczy, uszy, usta, nos.
Piosenkę tę można śpiewać w tempie bardzo wolnym przechodząc do coraz szybszego.
3. Ćwiczenia do rytmicznej muzyki marszowej – dziecko otrzymuje przymocowaną do stolika kartkę papieru. Wybiera kredki w kolorach jesieni. W trakcie puszczonej muzyki kreśli pionowe kreski obydwiema rękami tak, aby zamalować kartkę.
4. Obrysowywanie według szablonu – dziecko na pomalowanej kartce obrysowuje szablon liścia klonu, a następnie wycina po liniach.
5. Ćwiczenie plastyczne
– malowanie grubym pędzlem na papierze pakowym pionowych i ukośnych linii jako pnia drzewa i gałęzi.
– przyklejania kolorowego liścia klonu.
6. „Droga do parku” – prowadzenie linii ciągłej przez labirynt.
7. Ćwiczenia relaksacyjne – ilustrowanie ruchem spadającego liścia w rytm muzyki.
8. Pożegnanie – nauczycielka żegna się z dzieckiem podaniem prawej ręki.
Autor: Beata Mitura
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli