Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 17 czerwca 2019 roku.
Scenariusz zajęć rewalidacji indywidualnej
dla ucznia klasy II szkoły podstawowej
Temat: Zdrowy tryb życia
Czas trwania: 60 minut
Cele ogólne:
- zachęcanie do zdrowego trybu życia
- rozwijanie motoryki dużej i małej
Cele szczegółowe:
- poznanie produktów spożywczych najlepszych dla naszego zdrowia i tych, które powinno się ograniczać
- próbowanie nowych produktów spożywczych – zmniejszanie wybiórczości pokarmowej
- uświadomienie, że ruch i wypoczynek są równie ważne dla zdrowia, co odpowiednia dieta
- doskonalenie koordynacji ruchowej
- rozwijanie precyzyjnych i celowych ruchów ręki
- kształtowanie umiejętności starannego pisania w liniaturze
Metody:
- dyskusja
- praktyczne działanie
Formy:
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
piramida zdrowia, ilustracje produktów spożywczych z każdego szczebla piramidy, rozsypanki sylabowe, wybrane produkty spożywcze do próbowania, deska, nóż, patyczki do szaszłyków, owoce
Przebieg zajęć
1. Przybliżenie tematyki i przebiegu zajęć.
2. Przyjrzenie się piramidzie zdrowia i wspólne omówienie jej.
Zwrócenie uwagi, że na zdrowy tryb życia składają się: ruch, odpowiednia dieta, wypoczynek.
3. Rozróżnianie produktów spożywczych przy użyciu zmysłów:
- rozpoznawanie produktów z każdego szczebla piramidy zdrowia przy użyciu zmysłów: węchu, smaku, dotyku,
- dopasowanie odpowiednich ilustracji do produktów spożywczych i układanie ich nazw z rozsypanki sylabowej,
- zapisanie ułożonych wyrazów w zeszycie.
4. Ćwiczenia ruchowe:
- gimnastyka przy muzyce,
- zabawa ruchowa „Ogrodnik”.
Dziecko wykonuje określone ćwiczenia na komendę nauczyciela:
„Zrywamy jabłka” – dziecko podskakuje wyciągając ręce do góry
„Zrywamy truskawki” – dziecko zbiera woreczki z grochem i wrzuca je do wiaderka
„Skaczemy przez rabaty” – dziecko skacze przez rozłożone szarfy
„Przepędzamy ptaki” – dziecko wykonuje pajacyki.
5. Wykonanie owocowych szaszłyków:
- przygotowanie owoców: mycie, obieranie, krojenie (można wykorzystać mandarynkę, winogrono, banana, tak by dziecko rozwijało sprawność manualną na różne sposoby: obierając i dzieląc mandarynkę na cząstki, urywając winogrona, krojąc banana),
- nabijanie owoców na patyczki,
- sprzątanie stanowiska pracy.
6. Podsumowanie wiedzy zdobytej na zajęciach.
Samodzielne tworzenie piramidy zdrowia: dopasowywanie ilustracji poszczególnych grup produktów spożywczych do odpowiedniego miejsca na szablonie piramidy – każdą ilustrację dziecko powinno nazwać.
7. Zakończenie zajęć.
Autor: Marita Suwalińska – Czytelniczka Portalu