Autyzm. Poznaj zanim ocenisz

Autor: Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli
Opublikowano: 30 marca 2016 roku.

Tysiące miejsc w Polsce rozświetli się kolorem niebieskim w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, 2 kwietnia. Fundacja JiM po raz kolejny organizuje kampanię „Polska na niebiesko”, w tym roku pod hasłem: „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz”. To największa w Polsce akcja mająca na celu podniesienie świadomości na temat tego zaburzenia. Rodzice dzieci z autyzmem organizują punkty informacyjne, w których każdy będzie mógł dowiedzieć się wszystkiego na temat tego zaburzenia.

2 kwietnia na niebiesko rozświetli się tysiące miejsc w całym kraju w Warszawie zaświecą m.in. Złote Tarasy. Co roku świeci też Pałac Prezydencki. W Łodzi na niebiesko rozbłyśnie m.in. Manufaktura, jedno z największych w Polsce centrów handlowo-rozrywkowych, a w Gliwicach główne wydarzenia skupią się w znanej na Śląsku Galerii Forum, ale zaplanowano także otwarte imprezy: bieg „Dogonić Autyzm” i specjalny rajd rowerowy.  Ale to nie wszystko. Do akcji przyłączają się szkoły, przedszkola, fundacje, stowarzyszenia, instytucje publiczne oraz firmy  z całej Polski – wszędzie odbędą się imprezy, występy i zabawy: wszystkie będą otwarte, a Fundacja JiM zaprasza na nie każdego, kto nie tylko chce się dobrze bawić, ale okazać wsparcie osobom z autyzmem. Finałem będzie –  jak zawsze – wspólne świecenie na niebiesko. W  tym roku Fundacja przygotowała specjalną aplikację na smartfony JiMApp, która emitować będzie błękitne światło. Dlaczego błękitne? Ponieważ niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem.

tlo_jim_na_fb

Nowością tegorocznej edycji są 22 punkty informacyjne prowadzone przez rodziców, ulokowane w miejscach wydarzeń związanych z akcją. Są przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu, m.in. osób, które mają wątpliwości czy ich dziecko może mieć autyzm. W punktach dowiedzą się np. jakie są najczęstsze objawy  tego zaburzenia, jak się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc. Niestety: większość polskich rodziców już na etapie szukania odpowiedzi na pytanie „czy moje dziecko ma autyzm” jest pozostawiona sama sobie: lekarze rodzinni odsyłają ich z kwitkiem.
Aby zająć się dzieckiem, muszą rezygnować z pracy i kariery. Maluchy trafiają do szkół, gdzie zderzają się z murem niezrozumienia. Mapa wydarzeń oraz lista punktów konsultacyjnych znajduje się na stronie internetowej www.jim.org/PolskaNaNiebiesko

  • W Polsce dramatycznie rośnie liczba dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – diagnozuje się je już u 1 na 100 dzieci. Dokładne dane statystyczne gromadzone w USA są jeszcze bardziej niepokojące – wskazują, że 1 na 68 dzieci ma autyzm. Liczbę dzieci z autyzmem w Polsce szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy.
  • Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym.
    Dzieci z autyzmem nie mówią lub mają kłopoty z mówieniem, nie wchodzą w relacje
    i interakcje, przejawiają stereotypowe zachowania i zabawy na przykład: trzepią rączkami albo używają nietypowych przedmiotów do zabawy.

Misją Fundacji JiM jest tworzenie lepszego świata dla dzieci z autyzmem. Pod jej opieką są dzieci z całej Polski. Fundacja prowadzi bezpłatną Klinikę JiM (diagnoza i terapia autyzmu dla dzieci), która ma pod opieką 1000 dzieci, Przedszkole oraz Szkoły JiM: podstawową, gimnazjum i szkołę przysposabiającą do pracy. Łączy blisko 3000 rodziców dzieci z autyzmem w Kluby Rodziców JiM, a także organizuje kampanie społeczne niosące wiedzę o autyzmie.

http://jim.org/polskananiebiesko

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz