Zajęcia relaksująco-zabawowe grupowe – konspekt

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 23 kwietnia 2019 roku.

Abstrakcja: postać tańcząca na kręgach wody. Postać ma złożone ręce do góry, z których wyrasta drzewo.

Temat zajęć: Zajęcia relaksująco-zabawowe grupowe.

Uczestnicy zajęć:

dzieci ze znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną

Cele ogólne:
  • rozwijanie somatognozji
  • polisensoryczne oddziaływanie na zmysły
  • budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa
  • inicjowanie i podtrzymywanie kontaktu wzrokowego oraz emocjonalnego z podopiecznymi
  • obniżanie napięcia psychofizycznego
Cele operacyjne – dziecko:
  • odczuwa przyjemne doznania w ciele
  • gromadzi nowe doświadczenia w zakresie dotyku zewnętrznego i propriocepcji
  • rozwija percepcję wzroku, słuchu oraz powonienia
  • rozwija umiejętność koncentracji uwagi na prezentowanych bodźcach
  • doskonali umiejętność czekania na swoją kolej
Metody pracy:
  • Żywioły – woda, powietrze
  • metoda komunikacji werbalnej i niewerbalnej
  • metoda F. Affolter
  • elementy metody H. Wintreberta
  • terapia przez zabawę
  • elementy muzykoterapii
  • elementy aromaterapii
Forma zajęć:

grupowe

Czas zajęć:

60 minut

Pomoce:
  • zaklinacz deszczu krótki i długi, grzechotki, marakasy, duże muszle, papierowa tuba (np. po papierowym ręczniku kuchennym)
  • odtwarzacz CD, płyta z muzyką relaksującą, płyta z kołysankami, chusta Klanzy
  • wentylatorek z przywiązanymi tasiemkami, wachlarz, mgiełka do twarzy, piłeczki z wypustkami
  • domowy peeling, schłodzone żelowe maski na zmęczone oczy, maseczka z glinki zielonej
  • płatki kosmetyczne, chusteczki papierowe i nawilżające, materace, latarka, koc, zabawki

Tok zajęć

I Rozpoczęcie zajęć

Indywidualne powitanie prowadzącego z każdym dzieckiem w różny sposób, np.: przez podanie ręki, „przywitanie po eskimosku”, „misiowy” uścisk, ukłon, dygniecie, pomachanie ręką z jednoczesnym skandowaniem dzień-do-bry, itp.

II Zajęcia właściwe

1. Relaksacja według Wintreberta.

A) Poczujmy dłoń, przedramię:

  • ruchy unoszenia i opuszczania,
  • ruchy unoszenia i samodzielnego opadania,
  • ruch krążenia,
  • ruchy w płaszczyźnie poziomej.

B) Poczujmy całą rękę:

  • ruchy unoszenia i opuszczania,
  • ruchy unoszenia i samodzielnego opadania,
  • ruch krążenia,
  • ruchy w płaszczyźnie poziomej,
  • ruchy huśtania.

2. Relaksujące dźwięki.

A) Słuchanie dźwięków grzechotek, marakasów, zaklinaczy deszczu:

  • z pewnej odległości,
  • z bliska,
  • wspomaganie dziecka w wydobywaniu dźwięków z instrumentów.

B) Przykładanie do uszu muszli morskich.

C) Mówienie szeptem przez tubę (30 sekund na ucho).

3. Relaks przy muzyce.

Słuchanie muzyki relaksującej w pozycji leżącej na materacu, w zaciemnionym pomieszczeniu:

  • owiewanie odkrytych części ciała dziecka powietrzem przy użyciu wentylatorka oraz wachlarza,
  • zraszanie twarzy oraz dłoni dzieci mgiełką do twarzy,
  • nakładanie na oczy żelowych masek oraz maseczki z zielonej glinki na twarz,
  • masaż dłoni oliwką z dodatkiem suchej kaszy manny i kilku kropel olejku różanego,
  • masaż stóp piłeczką z wypustkami.

4. Zabawy.

A) Zabawa relacyjno-relaksująca:

  • „płynie woda (x 2) – palcem wskazującym rysujemy linię falistą na powierzchni od szyi do brzucha (x 2)
  • pada deszcz (x 2) – oklepujemy palcami obu dłoni powierzchnię klatki piersiowej i brzucha (x 2)
  • wieje wiatr (x 2)  – dmuchamy na dziecko, na jego powierzchnię odkrytą (x 2)
  • słońce świeci (x 2) – obie dłonie wykonują ruch głaskania okrężnego klatki piersiowej (x 2)
  • a w wodzie kąpią się dzieci (x 2) – obie dłonie wykonują ruch poszczypywania powierzchni brzucha (x 2)”.

B) Podążanie wzrokiem za światłem latarki przemieszczającym się po ciele dziecka i różnych przedmiotach oraz skupianie wzroku na przedmiotach oświetlanych latarką pod kocem.

C) Z chustą Klanzy:

  • „Na dnie” – falowanie ponad głowami leżących dzieci, swobodne opadanie chusty na leżących.
  • „Wspólna kołderka” – siedzenie w kręgu na podłodze, dzieci przykryte są do pasa chustą, dorośli delikatnie wachlują chustą nad kolanami. Słuchanie kołysanki i jednoczesne kołysanie dzieci w ramionach.
III Zakończenie zajęć

Śpiewanie piosenki „Żegnaj” na melodię „Panie Janie”: („Żegnaj, … (imię) (x 2). Nadszedł czas (x 2). Dzisiaj cię żegnamy, jutro znów spotkamy. Wróć do nas (x 2)”, M. Bogdanowicz „W co się bawić z dziećmi? str.16).

 

Opracowanie: Emilia Ryszkiewicz

Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

 

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz