Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 19 lutego 2015 roku.
Scenariusz zajęć, których celem jest usprawnianie motoryki małej.
Uczestnik zajęć: uczeń z połowiczym niedowładem lewostronnym, lat 7
Terapeuta: Kinga Żamojda
Cele:
- kształtowanie i kontrolowanie ruchów dłoni i palców
- uelastycznianie palców
- rozwijanie koordynacji obu rąk
Metody: zabawy ruchowe, ćwiczenie plastyczne, ćwiczenie oddechowe, zabawa paluszkowa
Pomoce: balon, karta pracy z konturami korony, plastelina, tacka z mąką, muzyka
Przebieg
Część wstępna – rozgrzewka
- Powitanie – uścisk dłoni.
- Odbijanie balonika do góry.
Uczeń stara się jak najdłużej utrzymać balon w powietrzu.
3. Gramy na instrumentach.
Włączamy muzykę i prosimy dziecko, aby naśladowało palcami grę na fortepianie, gitarze, flecie itp.
Część właściwa
- Wylepianie konturów korony plasteliną.
Uczeń otrzymuje kartę pracy z konturami korony. Robi cienkie wałeczki z plasteliny i przykleja na konturach. Ozdabiamy także koronę w środku (np. kółka, fale, linie).
2. Rysowanie serpentyn.
Dziecko rysuje serpentyny na tacy wysypanej mąką prawą i lewą ręką (kilka razy).
Zakończenie
- Ćwiczenie oddechowe – balonik.
Mówimy do dziecka, że będziemy teraz zamieniać się w baloniki. Nabieramy dużo powietrza przez nos, balonik rośnie, jest duży, ogromny; a teraz powoli wypuszczamy z niego powietrze buzią. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
2. Pożegnanie.
Paluszki lewej i prawej ręki ucznia żegnają się kolejno z palcami terapeuty.
Autor: Kinga Żamojda – Czytelniczka Portalu