„Nieśmiali, skryci i społecznie niedopasowani. Przewodnik po życiu z zespołem Aspergera” – recenzja

Opublikowano: 15 marca 2019 roku.

Spośród dostępnych na rynku wydawniczym publikacji poświęconych osobom z autyzmem i zespołem Apsregera, najcenniejsze są pozycje napisane przez osoby zmagające się na co dzień z tym zaburzeniem. Nikt nie jest w stanie lepiej opisać emocji, zachowań, ukazać sposobu postrzegania świata niż osoba autystyczna.

Autorką książki pt. „Nieśmiali, skryci i społecznie niedopasowani” jest Cynthia Kim – kobieta, u której w wieku 42 lat zdiagnozowano zespół Aspergera. Cynthia prowadzi własną firmę wydawniczą, jest żoną i matką. Prowadzi bloga Musings of an Aspie, na którym opisuje, jak wygląda życie ze spektrum.

W swojej książce przybliża czytelnikom, jak wglądało jej dzieciństwo i życie przed diagnozą oraz co zmieniło się w postrzeganiu samej siebie i świata, kiedy dowiedziała się, że ma zespół Aspergera. Publikacja podzielona jest na trzynaście rozdziałów, każdy z nich omawia inny aspekt np. komunikację, nawiązywanie relacji z innymi, nadwrażliwość zmysłową, wyobrażenia na temat swojego ciała, poznawanie i wyrażanie emocji, rodzicielstwo i partnerstwo itp.

Pod każdym omówionym tematem znajdują się wskazówki, w jaki sposób radzić sobie w trudnych sytuacjach. Porady mogą być wykorzystane zarówno przez osoby z autyzmem, ich bliskich, a także terapeutów i nauczycieli pracujących z osobami z ASD. Szczególnie cenne są informację dla małżonków, które autorka opracowała na podstawie własnego ponad dwudziestoletniego stażu małżeńskiego.

Książka napisana jest w przystępny sposób, fakty przeplatane są z anegdotami z życia osobistego. Polecamy ją wszystkim, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat autyzmu i lepiej zrozumieć, jak wygląda codzienność ludzi ze spektrum.

Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli

Artykuł zawiera linki afiliacyjne