Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 23 czerwca 2015 roku.
Scenariusz zajęć logopedycznych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
Temat zajęć: Wiosna
Cele ogólne:
- ćwiczenie toru oddechowego
- ćwiczenie narządów mowy
- kształtowanie umiejętności posługiwania się komunikacją wspomagającą i altenatywną
- ćwiczenie słuchu
Cele szczegółowe:
- uczeń wykonuje ćwiczenia oddechowe
- uczeń wykonuje ćwiczenia narządów artykulacyjnych
- uczeń posługuje się komunikacją wspomagającą i alternatywną
- uczeń słucha nagrań związanych z wiosną i wskazuje odpowiednie symbole PCS
Metody: słowna, czynna, wspomagające i alternatywne metody komunikacji (gesty Makatona, symbole PCS)
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: płyta CD z dźwiękami „Trening słuchu” Joanna Graban, Romana Sprawka
Materiały i narzędzia: duża tablica do przyczepiania symboli PCS, symbole PCS (np. wąchać, dmuchać, język, usta, patrzeć, mówić, słuchać, koniec), wiosenne kwiaty, trawa, świeczki zapachowe, kolorowe piórka, wiatraczki, tablica z symbolami PCS przedstawiającymi ćwiczenia narządów mowy, tablice tematyczne związane z wiosną z symbolami PCS, symbole PCS związane z wiosną do tablic tematycznych, symbole PCS do nagrania z płyty
Przebieg zajęć:
- Powitanie.
- Ustalenie przebiegu zajęć – wybór odpowiednich symboli PCS i przyczepienie ich w odpowiedniej kolejności na tablicy.
- Wąchanie wiosennych kwiatów, trawy, świeczek zapachowych.
- Dmuchanie na kolorowe piórka, kolorowe wiatraki, płomień świecy.
- Wykonywanie ćwiczeń narządów mowy: ust, języka, podniebienia (np. parskanie konia na łące). Zabawy dźwiękonaśladowcze (np. bzyczenie pszczoły). Wybieranie odpowiednich symboli PCS.
- Dobieranie symboli PCS do tablicy tematycznej związanej z wiosną (szukanie takich samych symboli).
- Ćwiczenie percepcji słuchowej – słuchanie nagrań odgłosów (ptak, wiatr, bocian, świerszcz, pszczoła, żaba) i wskazywanie odpowiednich symboli PCS związanych z wiosną.
- Podziękowanie za udział w zajęciach, pożegnanie.
Scenariusz zajęć logopedycznych dla uczniów z niepełnosprawnością opracowała: mgr Elżbieta Kaczmarek
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli