Święto dyni – scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 7 czerwca 2019 roku.

Dynie w wiklinowym koszu, słoneczniki oraz halloweenowy stworek z dyni

Czas zajęć: 60 minut

Rodzaj zajęć:

integracyjne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

Cele ogólne:

  • stymulacja polisensoryczna,
  • zapoznanie dzieci z tradycją Halloween,
  • dostarczanie dzieciom poczucia bezpieczeństwa podczas zajęć,
  • wyzwalanie aktywności własnej i odkrywanie nowych, własnych możliwości   ruchowych,
  • wydłużanie czasu koncentracji,
  • nawiązanie pozytywnego kontaktu emocjonalnego.

Cele operacyjne:

  • uwrażliwianie na dotyk,
  • ćwiczenie umiejętności rozluźniania dłoni,
  • rozwijanie zdolności chwytnych,
  • reagowanie na właściwości żywiołu – ognia,
  • reagowanie na podstawowy smak: słodki,
  • czerpanie radość z samodzielnego wykonania zadania,
  • doskonalenie sprawności ruchowej ręki i dłoni.

Metody pracy:

  • metoda F. Affolter,
  • stymulacja polisensoryczna,
  • komunikacja werbalna i niewerbalna.

Pomoce:

  • lampiony dynie,
  • lampki choinkowe – dynie i inne,
  • podgrzewacze zapachowe,
  • odtwarzacz płyt CD,
  • płyta z muzyką z filmu „Miasteczko HALLOWEEN”,
  • „słoikowe lampiony”
  • przedłużacze i rozgałęziacz prądu,
  • zapałki, gałązki,
  • patelnia,
  • bibuła pomarańczowa,
  • czarna wycinanka,
  • butelki po napojach,
  • gotowe papierowe kontury oczu, nosków i buzi,
  • zielony papier i drucik kreatywny,
  • balony w kolorze pomarańczowym i czarnym,
  • klej Wikol,
  • nożyczki,
  • zimne ognie,
  • kisiel w kolorze pomarańczowym.

Przebieg zajęć

1. Przywitanie się z dziećmi.

2. Stworzenie nastroju HALLOWEEN-owego – zaciemnienie sali, zapalenie dyniowych lampionów i światełek oraz włączenie muzyki z filmu „Miasteczko Halloween”.

3. Spotkanie z żywiołem.

Ogień:

  • Obserwacja palącego się „słoikowego lampionu” oraz mini ogniska” z wykałaczek, zapałek, gałązek – przybliżanie dłoni dzieci do płomyków – stymulacja tele- i kontaktoreceptorów – obserwacja płomienia, zwrócenie uwagi na cechy ognia: jasny, ciepły itd.
  • Prezentowanie uczestnikom palących się „zimnych” ogni – stymulacja zmysłu wzroku.

4. Zabawy z miąższem dyni – wkładanie i zanurzanie rąk w misce z miąższem.

5. Zajęcia plastyczne.

  • Butelkowe dynie” – przygotowujemy z butelkowych denek szkielety dyni, pomarańczową bibułę pociętą w kawałki moczymy w kleju i obklejamy nimi butelki. Na wysuszone dynie naklejamy gotowe szablony oczu, nosków i buzi. Na koniec umocowujemy ogonek i listek. Dzieci w miarę samodzielnie przyklejają przygotowaną bibułę na butelki. Następnie naklejają na nie oczy, noski i halloweenowe buzie .

6. Prezentacja i omówienie stworzonych przez dzieci prac.

7. Słodki poczęstunek – kisiel o kolorze pomarańczowym.

8. Podziękowanie za udział w zajęciach.

 

Autorzy: Atena Marszałek i Maciej Czosnyk – Czytelnicy Portalu

 

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz