Wielkanocne pisanki – scenariusz dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 12 kwietnia 2022 roku.

Temat: Wielkanocne pisanki

Uczestnicy:

uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

 Cele:

  • rozwijanie sprawności manualnej
  • doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej
  • koncentrowanie uwagi na zadaniu
  • rozwijanie samodzielności i aktywności własnej uczestników
  • stymulacja wielozmysłowa
  • możliwość przeżycia poczucia sprawstwa
  • odczuwanie radości z podejmowanego wysiłku i wspólnej pracy
  • rozwijanie funkcji poznawczych
  • rozwijanie komunikacji alternatywnej

Forma zajęć:

grupowa, indywidualna

Metody pracy:

  • praktycznego działania
  • poglądowa
  • słowna
  • Affolter
  • komunikacja AAC

Środki dydaktyczne:

jajko, pisanki, farby, muzyka – link, łupki po jajku, klej, instrumenty, kontur jajka, tekst – wiersz relaksacyjny, suszarka, wałek, pojemnik lub koszyk                                            

Przebieg zajęć

Zajęcia wstępne:

  • Powitanie piosenką

Witaj (imię dziecka), witaj (imię)

Jak się masz, jak się masz.

Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię witamy

Bądź wśród nas, bądź wśród nas.

(Śpiewamy na melodię „Panie Janie”)

  • Zaznaczenie obecności na tablicy
  • Sprawdzanie pogody przez okno – omówienie pogody

Zajęcia główne:

  • Zapoznanie się z różnymi pisankami (małe, duże, z wydmuszki, ze styropianu, na kartce…)
  • Wielozmysłowe poznawanie jajka gotowanego i surowego: dotykanie, oglądanie, wąchanie, smakowanie
  • Uderzanie ugotowanym jajkiem w stół – słuchanie odgłosu
  • Turlanie po stoliku
  • Obieranie jajka
  • Wkładanie pisanek do koszyka lub pojemnika
  • Przekładanie z jednego koszyka do drugiego
  • Słuchanie piosenki pt. „Pisanki”
  • Gra na instrumentach do piosenki
  • Praca plastyczna „Pisanka”
    • Rozgniatamy łupki po jajku wałkiem, rysujemy kontur jajka, smarujemy klejem, posypujemy kawałkami łupinek, suszymy suszarką lub czekamy aż wyschnie. Malujemy po łupinkach palcami umoczonymi w kolorowych farbach.
  • Masaż relaksacyjny „Siedem pisanek” – rymowanka A. Olędzkiej

Pierwsza pisanka jest cała w kropeczki – rysujemy kropeczki

Druga pisanka w krótkie paseczki – rysujemy paseczki

Na trzeciej pisance same szlaczki – rysujemy szlaczki

Na czwartej pisance wesołe kurczaczki – rysujemy dzioby kurczaków

Na piątej pisance zajączek się śmieje – rysujemy uszy zająca

Na szóstej pisance słonko mocno grzeje – rysujemy słonko

Siódma pisanka ma trójkątów bez liku – rysujemy trójkąty

Ile pisanek jest w moim koszyku? – szczypiemy pod boczki

Zajęcia końcowe:

  • Pożegnanie piosenką

Żegnaj (imię dziecka), żegnaj (imię dziecka)

Nadszedł czas, nadszedł czas.

Żegnam Cię serdecznie, żegnam Cię serdecznie

Bo już czas, bo już czas.

  • Podziękowanie za udział w zajęciach
  • Pochwały

Bibliografia:

  • Marta Bogdanowicz, Dariusz Okrzesik, Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
  • Sześciolatek. Razem uczymy się. Poradnik metodyczny cz. 3, Wydawnictwo Podręcznikarnia

Autor: Ewelina Leszczyńska – Czytelnik Portalu

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz