Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 4 lutego 2020 roku.
Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla uczennicy kl. I z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją
Data przeprowadzenia zajęć:
15.01.2020 r.
Prowadząca:
Teresa Marciniak
Temat: Stymulowanie funkcji poznawczych. Zabawa w sklep.
Cele ogólne:
- utrwalenie znajomości schematu ciała i orientacji na płaszczyźnie
- rozwijanie kompetencji matematycznych w zakresie posługiwania się monetami złotowymi
Cele terapeutyczne:
- doskonalenie precyzji ruchów i siły mięśni rąk (dłoni, palców)
- rozwijanie orientacji w schemacie ciała i na płaszczyźnie
- ćwiczenia spostrzegawczości
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- wydłużanie koncentracji uwagi na zadaniu
- rozwijanie myślenia
- rozwijanie inicjatywy
- zachęcanie uczennicy do posługiwania się mową w dostępnym dla niej zakresie oraz komunikacją alternatywną – piktogramami w różnych sytuacjach
Cele w zakresie kształcenia:
- rozwijanie wiedzy o wartości nabywczej monet 1zł, 2 zł, 5 zł oraz umiejętności matematycznych w zakresie posługiwania się nimi
- liczenie w zakresie 8
Kompetencje kluczowe:
- kompetencje matematyczne
- umiejętność uczenia się
- inicjatywność
Metody:
- objaśniająca
- praktycznego działania
Forma pracy:
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
arkusz szarego papieru, mazaki, nożyczki, klej, obrazki z zabawkami, kartka z półkami – sklep, gazeta, kartonik z liczbą 8, koszyczek na zakupy, monety papierowe, zabawy paluszkowe
Przebieg
1. Ćwiczenia stymulujące pracę mózgu z jednoczesnym ćwiczeniem ruchów dłoni:
- leniwa ósemka
- rysowanie oburącz kółek na dużym formacie.
2. Ćwiczenia siły mięśni dłoni, utrwalanie liczby 8.
Uczennica wybiera spośród rozłożonych kartoników z wprowadzonymi liczbami (od 0 do 8) liczbę 8. Ustawia przed koszem, do którego ma wrzucić tę ilość kul z gazet:
- zgniatanie kartek gazetowych w kule
- rzuty do celu – kosza z jednoczesnym przeliczaniem do 8.
3. Zabawa paluszkowa rozwijająca sprawność palców.
„Cztery samochody”
Cztery samochody na półeczkach stały.
Każdy, choć podobny, inne koła miały.
Pierwszy duże i brązowe, jak misiowe łapki.
Drugi małe i zielone, jak łapki u żabki.
Trzeci całe żółte, jak cieplutkie słońce.
Czwarty niebieściutkie, jak chabry na łące.
Cztery samochody na półeczkach stały.
A po chwili do zabawy razem odjechały.
4. Utrwalanie orientacji w stronności ciała:
- narysowanie „kropki – przypominajki” na prawej dłoni dziecka
- wskazywanie prawej i lewej ręki oraz innych części ciała po lewej i prawej stronie wg poleceń nauczycielki.
5. Rozwijanie orientacji na płaszczyźnie:
- wskazywanie lewej strony kartki, prawej strony kartki, górnej i dolnej jej części
- rozmieszczenie na kartce – sklepie półek (pasków kolorowego papieru) w prawym, górnym rogu, prawym dolnym, lewym dolnym i lewym górnym.
6. Zabawa w sklep.
- Rozmieszczanie towaru – zabawek na półkach sklepowych.
Do sklepu z zabawkami przywieziono towar. Pani sklepowa ułożyła:
– lalkę – na prawej, górnej półce
– skakankę na lewej, górnej półce
– klocki – na prawej, dolnej
– gry – na lewej, dolnej.
- Przyporządkowywanie zabawkom cen: 3 zł, 4 zł, 6 zł, 7 zł.
- Zabawa w sklep. Stosowanie form grzecznościowych. Posługiwanie się monetami 1 zł, 2 zł, 5 zł podczas kupowania zabawek – obrazków.
- Działania na monetach.
7. Karty pracy. Klasyfikowanie – uzupełnianie brakujących elementów w zbiorach odpowiednimi obrazkami. Rozwijanie myślenia. Cięcie nożyczkami po linii prostej, klejenie, układanie. Rozwijanie sprawności i precyzji palców.
8. Rozwijanie orientacji w przestrzeni:
- konstruowanie z kolorowych klocków sześciennych układów przestrzennych i ich odwzorowywanie. Naprzemienne zadawanie układów przez uczennicę i nauczycielkę.
9. Zabawa paluszkowa na pożegnanie: „Co robi moja rączka?”
Co robi moja rączka?
Głaszcze tak miękko.
Szczypie: aj, aj, aj.
Tańczy: hop, hop, hop.
Klaszcze: klap, klap, klap.
Puka: puk, puk, puk.
Drapie: drap, drap, drap.
Do widzenia: pa,pa.
Autor: Teresa Marciniak – Czytelniczka Portalu