Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 5 listopada 2017 roku.
Scenariusz zajęć z okazji Święta Niepodległości został opracowany dla dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego Sowa w Inowrocławiu.
Zajęcia skierowane są do dzieci ze spektrum autyzmu, zaburzeniami sensorycznymi oraz z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową.
1. Cele ogólne:
a) umożliwienie przeżywania przez dzieci ważnych uroczystości państwowych,
b) kształtowanie poczucia tożsamości narodowej,
c) kształtowanie w dzieciach postaw patriotycznych względem własnego kraju,
d) aktywne uczestnictwo dzieci w dniu obchodów Święta Niepodległości przez przedszkole,
e) nabywanie umiejętności pracy w grupie.
2. Cele szczegółowe:
a) przybliżenie dzieciom symboli narodowych: flaga, godło i hymn,
b) dziecko przybiera odpowiednią postawę podczas odsłuchiwania hymnu państwowego,
c) zapoznanie dzieci z techniką wydzierania,
d) rozbudzanie ciekawości dzieci o Polsce,
e) dziecko zna nazwę kraju, stolicy, rozpoznaje godło i flagę Polski oraz rozpoznaje hymn Polski.
3. Pomoce dydaktyczne:
a) magnetofon,
b) płyta CD z hymnem państwowym,
c) szablony flagi do wyklejenia, klej
d) obrazki flagi, godła oraz konturu Polski z zaznaczoną stolicą Warszawą laminowane
e) wiersz pt: „Kto Ty jesteś?” oraz „Witamy Wszystkich Gości”
4. Formy pracy:
a) praca grupowa,
b) praca indywidualna 1:1.
5. Przebieg zajęć:
a) Powitanie dzieci wierszem: „Witamy Wszystkich Gości”
„Witamy wszystkich gości.
Dzisiaj święto Polski- Dzień Niepodległości
Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty Listopada
Tym co padli za Ojczyznę
Hołd wdzięczności Polska składa
Im to bowiem zawdzięczamy wolność-
Polską mowę w szkole , to ,że z kart historii poznajemy dziś niewolę
Czcimy pamięć tamtych dni pokłon im składamy i w hołdzie
Wolności Hymn Polski śpiewamy.”
b) Odsłuchanie i odśpiewanie hymnu Polski,
c) Zaprezentowanie i omówienie symboli państwowych w oparciu o obrazki flagi, godła,
d) Wyklejenie flagi Polski,
e) Przedstawienie konturu Polski, stolicy kraju, narodowości oraz języka ojczystego,
f) Odczytanie wiersza pt: „Kto ty jesteś”
g) Odsłuchanie i odśpiewanie hymnu Polski.
h) Pożegnanie dzieci i podziękowanie za udział w zajęciach.
Opracowanie: mgr Agata Wysocka
Materiał nadesłany przez Czytelniczkę portalu Pedagogika Specjalna – portal dla nauczycieli