Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 27 marca 2020 roku.
Scenariusz zajęć rozwijających kreatywność w oddziale VII-VIII szkoły podstawowej specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym
Temat zajęć: Makieta miasta – budynki.
Data:
02.03.2020 r.
Czas trwania:
1 godzina lekcyjna
Miejsce zajęć:
sala lekcyjna
Osoba prowadząca:
Renata Oszust
Cele główne – uczeń:
- potrafi tworzyć formę przestrzenną wspólnie z grupą.
Cele szczegółowe – uczeń:
- potrafi wymienić podstawowe elementy miasta (droga, pojazdy, budynki, rośliny),
- nabywa umiejętności właściwego korzystania z narzędzi i materiałów plastycznych,
- rozwija umiejętności manualne,
- potrafi współdziałać w grupie przy tworzeniu wspólnego projektu.
Formy pracy:
praca indywidualna, praca z całą grupą.
Metody pracy:
pokaz, instrukcja słowna, praktyczne działanie.
Pomoce do zajęć:
przygotowana na poprzedniej lekcji plansza miasta, pudełka po lekach, gotowe szablony drzwi i okien, gotowe szablony dachu, nożyczki, kredki, mazaki, farby plakatowe, pędzelek, klej, zszywacz, klej na ciepło.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów przez nauczyciela i przedstawienie tematu zajęć.
2. Ustalenie kolejności wykonania poszczególnych elementów makiety przez uczniów – zapisanie przez nauczyciela na tablicy planu pracy na kolejne lekcje:
- wykonanie budynków i aut,
- wykonanie znaków drogowych i sygnalizacji świetlnych,
- wykonanie drzew i roślin,
- tworzenie makiety z wykonanych elementów.
3. Wykonanie przez uczniów budynków z wykorzystaniem pustych pudełek po lekarstwach zgodnie z instrukcją słowną nauczyciela – praca indywidualna.
- rozklejenie pudełka po lekarstwach i sklejenie go ponownie etykietą do środka,
- malowanie farbami plakatowymi powstałych brył z użyciem odpowiednich kolorów do budynków, umiejętne wykorzystanie farby,
- wycinanie gotowych szablonów drzwi i okien, naklejanie elementów na wyschnięte budynki lub w miarę możliwości samodzielne malowanie kredkami lub mazakami szablonów drzwi i okien na bryłach budynków,
- wycinanie szablonu dachu, naklejenie elementu na bryłę.
4. Wspólne rozmieszczenie gotowych budynków na planszy miasta, przyklejanie klejem na ciepło z pomocą nauczyciela – praca grupowa.
5. Sprzątanie sali po zajęciach – porządkowanie pomocy w szafkach, ścieranie ławek, zamiatanie podłogi.
6. Pożegnanie się z uczniami, podziękowanie za udział w zajęciach.
Autor: Renata Oszust – Czytelniczka Portalu