Wiosenne brzmienia – scenariusz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika Specjalna
Opublikowano: 8 czerwca 2020 roku.

Temat zajęć: Wiosenne brzmienia.

Czas trwania zajęć:

dwie godziny

Miejsce zajęć:

sala zajęć zespołu rewalidacyjno-wychowawczego

Uczestnicy zajęć:

wychowankowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim ze współwystępującymi zaburzeniami (3 osoby)

Środki dydaktyczne:

  • lampka zapachowa, olejek cytrynowy
  • materiał przyrodniczy (ziemia, cytryna, rośliny)
  • odtwarzacz
  • laptop, głośnik
  • PCS „wiosna”
  • fotografie uczestników zajęć
  • komunikator
  • chusta, tkanina zielona
  • bębenki
  • wiersz „Wiosenne porządki” Jana Brzechwy
  • utwór „Wiosna” Antonio Vivaldiego
  • piosenka „Daj rękę wiosenko”
  • „Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki” Marty Bogdanowicz
  • nagranie „Rymowanki – przytulanki” w wykonaniu Jerzego Stuhra,
  • utwór „Wiosna” Skaldowie
  • muzyka relaksacyjna
  • bajki, słuchowiska

Cele zajęć

Cel ogólny:   

  • stymulacja percepcji słuchowej
  • rozwijanie zainteresowania zmianami w otaczającym świecie

Cele szczegółowe – wychowanek:

  • wykazuje aktywność poznawczą samorzutną i kierowaną
  • odbiera proponowane bodźce wiosenne reagując na stworzony klimat zajęć
  • bogaci słownictwo rozumiane związane z porą roku, osłuchuje się ze słowem wiosna
  • dostrzega PCS–y towarzyszące słowom
  • jest sprawczy, wysyła komunikaty
  • uczestniczy w odtwarzaniu komunikatów z komunikatora
  • wyraża odczucia związane z bodźcami słuchowymi
  • lokalizuje dźwięki
  • współdziała w wydobywaniu dźwięków
  • czuje się członkiem grupy
  • czuje się bezpieczny

Metody pracy:

  • zabawa słowna połączona z dotykiem i ruchem oraz muzyką
  • metoda naśladowcza
  • elementy muzykoterapii, chromoterapii, aromaterapii
  • pokaz
  • biblioterapia
  • praktycznego działania
  • stymulacji polisensoryczanej
  • elementy metody Affolter
  • relaksacja
  • modyfikacja zachowań z użyciem wzmocnień stymulujących

Formy pracy:

  • zbiorowa
  • indywidualna

Rola nauczyciela:

wspiera, aktywizuje, pomaga, zachęca i motywuje do działania

Rola wychowanka:

na miarę swoich możliwości aktywnie uczestniczy w zajęciach

Przebieg zajęć

I. Zajęcia wstępne:

  1. Organizacja przestrzeni, pozycjonowanie uczestników.
  2. Zapalenie lampki zapachowej z olejkiem cytrynowym.
  3. Powitanie każdego wychowanka – wypowiadanie jego imienia, obdarzenie go uwagą.
  4. Przedstawianie się komunikatorem, zaznaczanie listy obecności (zdjęcia), głośne wypowiadanie imion, przedłużanie i podkreślanie głoski wiosny „o”.

II. Zajęcia właściwe:

1. Wprowadzenie w tematykę wiosenną, osłuchanie z terminologią w oparciu o doświadczanie:

  • Słyszenie słowa „wiosna” i prezentacja PCS-u.
  • Wysłuchanie krótkiego opowiadania o wiośnie wspartego wielozmysłowym odczuwaniem materiału przyrodniczego jak cytryna, ziemia, rośliny.
  • Słyszenie o potrzebie odpowiedniego ubierania się do aktualnej pogody podczas nakładania odzieży wierzchniej.
  • Wysłuchanie wiersza „Wiosenne porządki” Jana Brzechwy z podkreśleniem słów: wiosna, wietrzyk, słońce, kwiecie, bocian.

2. Stymulacja dźwiękami wiosny:

  • Wysłuchanie aktywizującego utworu „Wiosna” Antonio Vivaldiego.
  • Ćwiczenia z bębenkiem:

– usłyszenie dźwięku,

– lokalizowanie źródła dźwięku,

– wydobywanie dźwięków cichych i głośnych (uderzanie lub pocieranie bębenka),

– wspólne wydobywanie dźwięku,

– rytmizowanie przy piosence „Daj rękę wiosenko”,

– wystukiwanie rytmu na dostępnych częściach ciała.

3. Zabawy słowno-muzyczno-ruchowe:

  • Zabawy przy słowach rymowanek wsparte dotykiem w oparciu o „Rymowanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki” Marty Bogdanowicz oraz nagrania „Rymowanki – przytulanki” w wykonaniu Jerzego Stuhra.
  • Zabawy muzyczno-ruchowe z wykorzystaniem zielonej chusty przy utworze „Wiosna” Skaldowie.

4. Relaks:

  • Odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej z odgłosami przyrody, ewentualne słuchanie ulubionych nagrań bajek z efektami dźwiękowymi.

III. Zajęcia końcowe:

  1. Gaszenie lampki zapachowej.
  2. Wymienianie pozytywnych zachowań, reakcji, chwalenie.
  3. Porządkowanie sali po zajęciach.
  4. Pożegnanie się słowem, gestem.

Uwagi:

Przebieg zajęć może ulec zmianie w zależności od bieżących potrzeb wychowanków, samopoczucia, zachowań trudnych.

Autor: Irena Wasyluk – Czytelniczka Portalu

Bookmark the permalink.

Zbliżające się szkolenia online w naszej akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli:

Dodaj komentarz